Trwa ładowanie...
da2dqeu

Antonio Tajani

Najnowsze informacje
4.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Rzym

Organizacje:

Parlament Europejski - PE (przewodniczący od 2017 roku)

da2dqeu
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

Antonio Tajani jest włoskim dziennikarzem oraz politykiem, a także eurodeputowanym i od 2017 roku przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Antonio Tajani – życiorys

Antonio Tajani urodził się 4 sierpnia 1953 roku w Rzymie, studiował prawo na największym w Europie uniwersytecie: Sapienza – Uniwersytet Rzymski. Tajani był oficerem Włoskich Sił Powietrznych, po ukończeniu kursu zajmował się kontrolą radarową w bazie San Giovanni Teatino. Wydawał czasopismo „Il Settimanale" i pracował w wydawnictwie gazety „Il Giornale”.

Antonio Tajani pełnił specjalne funkcje dyplomatyczne w relacjach z Libanem, Somalią i ZSRR. Zajmował stanowisko rzecznika prasowego w biurze premiera Silvia Berlusconiego w 1994 roku i wraz z nim założył nowe ugrupowanie polityczna Forza Italia. W 2001 roku Tajani kandydował na burmistrza Rzymu, ale przegrał z Walterem Veltroni. Antonio Tajani posługuje się czterema językami: włoskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim.

Antonio Tajani – działalność w Europarlamencie

Antonio Tajani sprawował funkcję eurodeputowanego w Parlamencie Europejskim w latach 1994–2008 we frakcji Chrześcijańskich Demokratów. Należał do Konwentu Europejskiego, który opracował traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy, która miała wejść w życie w 2004 roku, ale nie została ratyfikowana.

Antonio Tajani został wybrany na wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i komisarza ds. transportu w czerwcu 2008 roku. W lutym 2010 roku objął stanowisko komisarza do spraw przemysłu i przedsiębiorczości w drugiej Komisji José Barroso, pozostając wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da2dqeu
da2dqeu
da2dqeu
Więcej tematów
da2dqeu