Trwa ładowanie...
d1ab2x8
d1ab2x8

Antonio Tajani

Najnowsze informacje
4.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Rzym

Organizacje:

Parlament Europejski - PE (przewodniczący od 2017 roku)

Antonio Tajani, włoski politk eurodeputowany, przewodniczący PE od 2017 roku
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Antonio Tajani, włoski politk eurodeputowany, przewodniczący PE od 2017 roku

Antonio Tajani jest włoskim dziennikarzem oraz politykiem, a także eurodeputowanym i od 2017 roku przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Antonio Tajani – życiorys

Antonio Tajani urodził się 4 sierpnia 1953 roku w Rzymie, studiował prawo na największym w Europie uniwersytecie: Sapienza – Uniwersytet Rzymski. Tajani był oficerem Włoskich Sił Powietrznych, po ukończeniu kursu zajmował się kontrolą radarową w bazie San Giovanni Teatino. Wydawał czasopismo „Il Settimanale" i pracował w wydawnictwie gazety „Il Giornale”.

Antonio Tajani pełnił specjalne funkcje dyplomatyczne w relacjach z Libanem, Somalią i ZSRR. Zajmował stanowisko rzecznika prasowego w biurze premiera Silvia Berlusconiego w 1994 roku i wraz z nim założył nowe ugrupowanie polityczna Forza Italia. W 2001 roku Tajani kandydował na burmistrza Rzymu, ale przegrał z Walterem Veltroni. Antonio Tajani posługuje się czterema językami: włoskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim.

Antonio Tajani – działalność w Europarlamencie

Antonio Tajani sprawował funkcję eurodeputowanego w Parlamencie Europejskim w latach 1994–2008 we frakcji Chrześcijańskich Demokratów. Należał do Konwentu Europejskiego, który opracował traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy, która miała wejść w życie w 2004 roku, ale nie została ratyfikowana.

Antonio Tajani został wybrany na wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i komisarza ds. transportu w czerwcu 2008 roku. W lutym 2010 roku objął stanowisko komisarza do spraw przemysłu i przedsiębiorczości w drugiej Komisji José Barroso, pozostając wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej.

d1ab2x8

d1ab2x8
d1ab2x8
Więcej tematów
d1ab2x8