ycipk-2xphlc
ycipk-2xphlc

Antonio Tajani - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Antonio Tajani, włoski politk eurodeputowany, przewodniczący PE od 2017 roku PAP Baza Zdjęć Archiwum
Podziel się
ycipk-2xphlc

Antonio Tajani jest włoskim dziennikarzem oraz politykiem, a także eurodeputowanym i od 2017 roku przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Antonio Tajani – życiorys

Antonio Tajani urodził się 4 sierpnia 1953 roku w Rzymie, studiował prawo na największym w Europie uniwersytecie: Sapienza – Uniwersytet Rzymski. Tajani był oficerem Włoskich Sił Powietrznych, po ukończeniu kursu zajmował się kontrolą radarową w bazie San Giovanni Teatino. Wydawał czasopismo „Il Settimanale" i pracował w wydawnictwie gazety „Il Giornale”.

Antonio Tajani pełnił specjalne funkcje dyplomatyczne w relacjach z Libanem, Somalią i ZSRR. Zajmował stanowisko rzecznika prasowego w biurze premiera Silvia Berlusconiego w 1994 roku i wraz z nim założył nowe ugrupowanie polityczna Forza Italia. W 2001 roku Tajani kandydował na burmistrza Rzymu, ale przegrał z Walterem Veltroni. Antonio Tajani posługuje się czterema językami: włoskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim.

Antonio Tajani – działalność w Europarlamencie

ycipk-2xphlc

Antonio Tajani sprawował funkcję eurodeputowanego w Parlamencie Europejskim w latach 1994–2008 we frakcji Chrześcijańskich Demokratów. Należał do Konwentu Europejskiego, który opracował traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy, która miała wejść w życie w 2004 roku, ale nie została ratyfikowana.

Antonio Tajani został wybrany na wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i komisarza ds. transportu w czerwcu 2008 roku. W lutym 2010 roku objął stanowisko komisarza do spraw przemysłu i przedsiębiorczości w drugiej Komisji José Barroso, pozostając wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej.

ycipk-2xphlc
Data urodzenia

04.08.1953

Miejsce urodzenia

Rzym

Organizacje

Parlament Europejski - PE (przewodniczący od 2017 roku)

ycipk-2xphlc
ycipk-2xphlc