Szef PE: niepodległa Katalonia to "pogarda dla państwa prawa"

Antonio Tajani w ostrych słowach skomentował katalońskie dążenia do niepodległości. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego ocenił, że proklamowanie niepodległej Katalonii to "wyraz pogardy dla państwa prawa", samo referendum zaś uznał za nielegalne. Przestrzegł również Katalończyków, że nikt w Europie nie uzna ich niepodległości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W sobotę ma ulicach Barcelony manifestowało prawie pół miliona zwolenników niepodległości.
W sobotę ma ulicach Barcelony manifestowało prawie pół miliona zwolenników niepodległości. (PAP)

- Tu nie chodzi o autonomię. To proklamowanie niepodległości przy pogardzie dla państwa prawa i przeciwko hiszpańskiej konstytucji - skomentował próbę przeprowadzenia referendum Antonio Tajani. Uznał, że zostało ono rozpisane przy "złamaniu reguł" katalońskiej autonomii, a samo referendum uznał wprost za "nielegalne".

"Nikt nie zamierza uznać niepodległej Katalonii"

Włoscy dziennikarze z gazety "Il Messaggero" zapytali przewodniczącego PE, czy Europa powinna obawiać się innych ruchów separatystycznych na kontynencie. - Oczywiście, że powinna się bać. Dlatego nikt w Europie nie zamierza uznać Katalonii za niepodległe państwo - odpowiedział Tajani.

Przewodniczący PE przypomniał również słowa brytyjskiej premier Theresy May. Ogłosiła ona, że wychodząca z Unii Europejskiej Wielka Brytania nie zamierza uznać niepodległości Katalonii.

Hiszpania to "demokracja, zbudowana dzięki zaangażowaniu milionów ludzi"

Podczas katalońskiego referendum policja użyła siły. Brutalnie tłumiła niepodległościowe manifestacje, a z lokali wyborczych wynosiła urny. - Niezależnie od scen, które nam się nie podobały w dniu referendum w Katalonii, Hiszpania to demokracja, zbudowana dzięki zaangażowaniu milionów ludzi - skomentował akty przemocy przewodniczący PE.

Włosi też głosują, ale... legalnie

Polityk zwrócił też uwagę na różnice pomiędzy referendum w Katalonii a konsultacyjnym, odbywającym się w niedzielę w Lombardii i Wenecji Euganejskiej we Włoszech. - Przede wszystkim to referendum w dwóch regionach jest legalne, podczas gdy to w Katalonii takie nie było - zaznaczył Tajani.

Jednocześnie przestrzegł, aby włoskich referendów nie interpretować jako "początku sezonu tendencji niepodległościowych".

"Budowa murów przynosi nieszczęścia"

- Nie poprzez zwijanie flagi narodowej wzmacnia się sztandar europejski - stwierdził szef Parlamentu Europejskiego. - My jesteśmy Europejczykami, bo jesteśmy Włochami. Europa, która przez 60 lat gwarantowała pokój, dobrobyt, wolny rynek i swobodne przemieszczanie się osób nauczyła nas, że budowa murów przynosi tylko nieszczęścia - podsumował Tajani.

Polub WP Wiadomości