Trwa ładowanie...
ycipk-29zdm2

Turcja: Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odgraża się USA: zamkniemy amerykańskie bazy

USA zastanawia się nad wprowadzeniem sankcji na Turcję za zakup rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400. Prezydent Recep Tayyip Erdogan odgraża się, że jeśli do tego dojdzie, zamknie dwie ważne amerykańskie bazy w swoim kraju. W jednej z nich przechowywane są głowice nuklearne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odgraża się USA: zamkniemy amerykańskie bazy
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odgraża się USA: zamkniemy amerykańskie bazy (PAP, Fot: EPA/ERDEM SAHIN)
ycipk-29zdm2

- Jeśli konieczne będzie poczynienie takiego kroku, oczywiście mamy kompetencje. Jeśli będzie to konieczne, zamkniemy Incirlik - oświadczył na antenie kanału telewizyjnego Haber prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. W ten sposób skomentował doniesienia o projekcie ustawy o wydatkach obronnych USA, który czeka na uchwalenie w Kongresie. Ma on zawierać wezwanie do objęcia Turcji sankcjami za zakup rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.

Zobacz także: Szczyt NATO w Londynie. Andrzej Duda na debacie. Groźby Erdogana

ycipk-29zdm2

- Turcja może też zamknąć bazę Kurecik, jeśli będzie taka konieczność - dodał. - Jeśli straszą nas wdrożeniem tych sankcji, oczywiście będziemy brać odwet - dodał Erdogan.

Zobacz też: "Anarchia". Joanna Mucha odpowiada Jarosławowi Kaczyńskiemu

Baza Incirlik w południowej części kraju jest główną bazą dla amerykańskich operacji na Bliskim Wschodzie. Jest także używana przez siły powietrzne Wielkiej Brytanii i Arabii Saudyjskiej. W bazie tej zmagazynowanych jest 50 amerykańskich bomb jądrowych B-61. Są one objęte porozumieniem NATO o współdzieleniu taktycznej broni nuklearnej.

ycipk-29zdm2

Zobacz także: Turcja nie poprze wzmocnienia obrony Polski? Jest reakcja szefa Penatgonu

Baza Kurecik we wschodniej Turcji jest kluczową bazą dla NATO. Odgrywa ważną rolę w ochronie Europy i USA przed atakiem rakietowym ze strony Iranu. Wyłączenie radarów w Kurecik poważnie osłabiłoby tarczę antyrakietową.

Zobacz także: Gorąco na linii USA-Turcja. Ankara grozi Waszyngtonowi zerwaniem współpracy

Źródło: tvn24.pl

ycipk-29zdm2

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-29zdm2

ycipk-29zdm2
ycipk-29zdm2
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów