Trwa ładowanie...
rosja

Turcja otrzymała nowe pociski od Rosji. "Wielkie zwycięstwo Moskwy"

Pierwsza dostawa rosyjskiego systemu rakietowego S-400 dotarła do stolicy Turcji. Współpraca militarna z Rosją może doprowadzić do nałożenia na Ankarę sankcji, m.in. wykreślenie Turcji z lotniczego programu NATO.

Share
Turcja otrzymała nowe pociski od Rosji. "Wielkie zwycięstwo Moskwy"
Źródło: East News
d6nly3y

O przyjęciu pierwszego transportu poinformowało ministerstwo obrony narodowej Turcji. Transport dotarł do bazy Murted, zlokalizowanej na północny wschód od Ankary. Dostawa ma być kontynuowana w najbliższych dniach.

W odpowiedzi na bliską współpracę militarną z Rosją, Pentagon zamierza doprowadzić do usunięcia Turcji z programu NATO, dotyczącego myśliwców nowej generacji. Jeśli spór się nasili, eksperci obawiają się, że może wyrządzić "długotrwałe szkody w stosunkach Ankary z USA" oraz zbliżyć Turcję do Moskwy i zagrozić roli kraju w NATO. "Zakup S-400 przez Turcję to sukces Moskwy" - ocenia "Finnancial Times".

Pierwsze skutki napięć już są widoczne. Amerykański dolar zyskał 0,45 proc. w stosunku do tureckiej liry.

d6nly3y

Przypomnijmy, że prezydent Recep Tayyip Erdogan na początku lipca zadeklarował chęć zakupu również najnowszego rosyjskiego systemu rakietowego S-500. Nowe rakiety będą miały zasięg 500 kilometrów i będą w stanie unieszkodliwić jednocześnie do 10 rakiet przeciwnika. Mają technologicznie przewyższać amerykańskie Patriot PAC-3.

Źródło: "Finnancial Times"

Zobacz także: Kaczyński premierem po wyborach? Kamiński: Morawiecki niepotrzebny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d6nly3y

Podziel się opinią

Share
d6nly3y
d6nly3y
Więcej tematów