Trwa ładowanie...
d1o4ge6

"Russiagate" w USA. Były wiceszef sztabu Trumpa przyznaje się do spisku

Rick Gates przyznał się do okłamywania śledczych i do spiskowania przeciw Stanom Zjednoczonym podczas wyborów prezydenckich w 2016 roku. Byłemu wiceszefowi sztabu wyborczego Donalda Trumpa grozi kara 5,5 roku więzienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prokuratorzy spodziewają się, że zeznania Gatesa przyspieszą śledztwo
Prokuratorzy spodziewają się, że zeznania Gatesa przyspieszą śledztwo (PAP/EPA, Fot: michael reynolds)
d1o4ge6

Gates zapowiedział, że będzie w pełni współpracował z komisją, która prowadzi dochodzenie ws. ingerencji Rosji w wybory w USA oraz kontaktów ludzi Kremla z osobami z bliskiego otoczenia Trumpa.

W zamian za tę współpracę specjalny prokurator Robert Mueller obiecał wystąpienie z wnioskiem o skrócenie kary więzienia dla Gatesa. Gdyby nie chciał współdziałać ze śledczymi mógłby trafić za kraty na ponad 10 lat.

Komentatorzy zauważają, że przyznanie się Gatesa do winy oznacza duży postęp w śledztwie. Prokuratorzy liczą, że ujawni on ważne informacje na temat swojego byłego szefa z kampanii wyborczej Paula Manaforta. To z kolei może zmusić tego ostatniego do złożenia zeznań i współpracy z komisją ws. "Russiagate".

d1o4ge6

Zobacz także: "Dajcie im więcej broni, przestaną strzelać"

"Gwóźdź do trumny"

- Oskarżenia wobec Manaforta są bardzo poważne i poparte ogromnym zestawem dowodów. Gates może być gwoździem do trumny byłego szefa sztabu wyborczego Trumpa - ocenił były zastępca dyrektora FBI Ron Hosko.

d1o4ge6

Kluczowe dla śledztwa mogą być zeznania Gatesa ws. spotkania Donalda Trumpa juniora i Jareda Kushnera, zięcia i doradcy Trumpa z rosyjską adwokat Natalią Weselnicką. Amerykańskie służby twierdza, że obiecała ona przekazać sztabowi Trumpa kompromitujące materiały na temat Hillary Clinton, która rywalizowała z obecnym prezydentem USA w wyborach.

Źródła: bbc.com, Reuters, abcnews.go.com

d1o4ge6

Podziel się opinią

Share
d1o4ge6
d1o4ge6
Więcej tematów