Trwa ładowanie...
d3g0k86

FBI

PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA, fot: michael reynolds

Federal Bureau of Investigation, czyli Federalne Biuro Śledcze, to amerykańska agencja śledcza dziłająca jako federalny organ ścigania, którego zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne Stanów Zjednoczonych.

FBI – informacje ogólne

FBI powstało w 1908 roku jako Bureau of Investigation (BOI), którego zadaniem było zwalczanie przestępstw związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym i zapewnienie bezpieczeństwa zewnętrznego. Od 1935 roku funkcjonuje nazwa FBI oznaczająca Federal Bureau of Investigation.

Do głównych dziedzin, w jakich działa służba śledcza FBI, należą przestępstwa gospodarcze, związane z biznesem, wymuszeniami, terroryzmem, handlem żywym towarem, piractwo powietrzne, a także przestępstwa komputerowe.

Czym zajmuje się FBI?

Federalne Biuro Śledcze działa w ramach Departamentu Sprawiedliwości, prowadzi sprawy o zasięgu lokalnym, stanowym i krajowym, a także współpracuje z organizacjami zagranicznymi. Chociaż FBI prowadzi śledztwa związane z łamaniem prawa federalnego, nie może wnosić aktów oskarżenia.

FBI nie nadzoruje innych organów stanowych ani lokalnych, natomiast jego działalność jest oceniania przez Kongres, prokuratora generalnego oraz dyrektora wywiadu. Na czele FBI stoi powoływany na 10-letnią kadencję dyrektor, którego mianuje prezydent USA. Inne istotne stanowiska pełnią szef Gabinetu, zastępca dyrektora, a także wyznaczeni agencji specjalni (SAC).

FBI – kontrowersje

W ciągu lat prowadzenia działalności FBI było uwikłane w wiele kontrowersyjnych spraw. Należy do nich choćby gromadzenie informacji i dokumentacji na temat znanych osób takich jak Elvis Presley, John Lennon, Charlie Chaplin, Bob Dylan czy Michael Jackson. Wśród powodów gromadzenia danych miały znajdować się powiązania z partią komunistyczną lub działalnością antywojenną dotyczącą wojny w Wietnamie.

Kolejną kontrowersyjną kwestią były dane z lat 1993–2011 wskazujące na 289-krotne użycie broni przez agentów FBI, z czego tylko w pięciu przypadkach miało ono być nieuzasadnione. Jeden z profesorów uniwersytetu w Omaha, Samuel Walker, uznał te statystyki za podejrzanie niskie, szczególnie biorąc pod uwagę, że w 150 przypadkach, w których zostali ranni ludzie (70 z nich zmarło), FBI uznało użycie broni za zasadne.

FBI – ważni członkowie

W latach 1924-1972 dyrektorem FBI był J. Edgar Hoover, po jego śmierci stanowisko na pięć lat objął Clarence M. Kelley. Kolejnymi dyrektorami Federalnego Biura Śledczego byli prawnik William H. Webster (1978-1987), polityk i urzędnik William Steele Sessions (1987–1993), Louis J. Freeh (1993-2001), Robert Swan Mueller (2001–2013), a po nim do 10 maja 2017 roku James Comey, którego dymisję ze stanowiska zarządził prezydent Donald Trump.

Wśród ważnych członków FBI znajdują się: Edwin Atherton, Ed Bethune, Alaska P. Davidson, Sibel Edmonds, James R. Fitzgerald, W. Mark Felt, Robert Hanssen, Lon Horiuchi, Richard Miller, Eric O'Neill, John P. O'Neill, Joseph D. Pistone, Melvin Purvis, Coleen Rowley, Ali Soufan, Sue Thomas, Clyde Tolson, Loy F. Weaver i Frederic Whitehurst.

d3g0k86
FBI
Główna siedziba

J. Edgar Hoover Building Northwest, Washington, D.C., U.S.

Rok założenia

1908

Typ organizacji

służby specjalne

Cele

- zapewnianie bezpieczeństwa USA
- wykrywanie i likwidacja szpiegostwa
- działania kontrwywiadowcze
- ochrona państwa przed terroryzmem
- ochrona praw obywatelskich
- zwalczanie przestępstw dokonywanych przez osoby o wysokim statusie społecznym i ekonomicznym (pranie pieniędzy, oszustwa kapitałowe, wyłudzenia kredytowe i podatkowe)
- walka z korupcją
- zwalczanie cyberprzestępczości

Liczba członków

35 104 (na 2014 rok)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g0k86
d3g0k86
d3g0k86
Więcej tematów
d3g0k86

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj