Trwa ładowanie...
d1hixhe

Wybory w USA

Najnowsze informacje
PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA

Wybory w USA 8 listopada 2016 roku wygrał Donald Trump zdobywając 306 głosów elektorskich. Jego kontrkandydatka, Hillary Clinton, dostała 232 głosy, choć zagłosowało na nią pół miliona więcej Amerykanów. System wyborczy zakłada, że w stanach głosuje się na elektorów, a ci oddają głos na konkretnego kandydata na prezydenta. I to jest powód, dla którego głosowanie elektorów nie oddaje faktycznych decyzji Amerykanów.

Donald Trump nie był faworytem wyborów. Pierwszym zaskoczeniem były jego zwycięstwa w poszczególnych stanach w ramach prawyborów Republikanów. Następnych zaskoczeniem była jego wygrana w wyborach w USA, ponieważ zdecydowana większość sondaży wskazywała na zwycięstwo Hillary Clinton.

Jedną z obietnic wyborczych Donald Trump było wypowiedzenie umowy o Partnerstwie Transpacyficznym (TTP) i zniesie ograniczenia w energetyce z uwagi na ochronę środowiska. Ale tam gdzie potrzebna będzie zgoda Kongresu Donald Trump nie zapowiada szybkiej realizacji swoich obietnic wyborczych. Po wyborach w USA stwierdził, że zachowa kluczowe elementu programu służby zdrowia Obamacare. Szybko też nie powstanie zapowiadany przez Trumpa mur na granicy z Meksykiem.

Tradycja wyborcza

Wybory w USA odbywają się we wtorek po pierwszym poniedziałku listopada. Wynika to z tradycji, ponieważ kiedyś z uwagi na duże odległości do lokalów wyborczych, zdecydowana większość Amerykanów nie brałaby udziału w wyborach w weekend. Głosowano we wtorek, ponieważ farmerzy w tym dniu wyruszali na targi, które odbywały się w środy. Zgodnie z tradycją Prezydent USA zostaje zaprzysiężony 20 stycznia.

d1hixhe

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hixhe
d1hixhe
d1hixhe
Więcej tematów
d1hixhe