Trwa ładowanie...
d3uctd8

Poznań. Sędziowie wezwani na przesłuchanie

Rzecznik dyscyplinarny wezwał na przesłuchanie czworo sędziów orzekających w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Chce dowiedzieć się, kto przyjął uchwały krytykujące nową Krajową Radę Sądownictwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzecznik dyscyplinarny wezwał na przesłuchanie czworo sędziów
Rzecznik dyscyplinarny wezwał na przesłuchanie czworo sędziów (East News, Fot: Wojciech Stróżyk)
d3uctd8

Przemysław Radzik, powołany przez Zbigniewa Ziobrę, chce przesłuchać m.in. prezesa sądu Krzysztofa Lewandowskiego. Wezwanie dostały trzy sędzie, które brały udział w styczniowym zgromadzeniu przedstawicieli Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Przyjęło wtedy dwie uchwały krytykujące nową Krajową Radę Sądownictwa. Rzecznik dyscyplinarny szybko zwrócił się do prezesa Lewandowskiego o ujawnienie nazwisk sędziów, którzy je przegłosowali. Radzik otrzymał listę obecnych na zgromadzenia ale nic poza tym.

"Atmosfera jest napięta"

d3uctd8

- Ta informacja parę osób w naszym sądzie zmroziła. Zatem jeden ze swoich celów rzecznik Radzik osiągnął. Atmosfera jest napięta - powiedział "Gazecie Wyborczej" jeden z tamtejszych sędziów.

Czytaj też: Wraca sprawa polska w TSUE. Rząd przekazał raport Komisji
"Iustitia" apeluje do Ziobry i Dudy. Chce wstrzymania nominacji na wolne stanowiska w sądach

Sędziowie uważają, że rzecznik nie może przesłuchiwać ich jako świadków w postępowaniach dyscyplinarnych. Mogą zostać wezwani do złożenia pisemnego lub ustnego oświadczenie, ale nie mają takiego obowiązku.

Zobacz także: Adam Bielan ws. ustawy o SN: udowodniliśmy, że plotki o wyjściu z UE są nieprawdziwe

d3uctd8

Chodzi o uchwały krytykujące sposób wyboru przez KRS 17 kandydatów do awansu do poznańskiego sądu okręgowego. Rada miała zignorować opinię środowiska sędziowskiego na ich temat. W drugiej uchwale poznańscy sędziowie ogłosili, że nie będą wydawać kolejnych opinii do czasu rozpatrzenia przez TSUE pytań prejudycjalnych dotyczących KRS.

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d3uctd8

d3uctd8
d3uctd8
Więcej tematów