Trwa ładowanie...

"Iustitia" apeluje do Ziobry i Dudy. Chce wstrzymania nominacji na wolne stanowiska w sądach

Stowarzyszenie Sędziów Polskich apeluje do ministra sprawiedliwości i prezydenta ws. wstrzymania nominacji i prac konkursowych na wolne stanowiska w sądach powszechnych. "Iustutia" chce poczekać do czasu decyzji TSUE ws. KRS.

"Iustitia" apeluje do Ziobry i Dudy. Chce wstrzymania nominacji na wolne stanowiska w sądachŹródło: East News, fot: Andrzej Hulimka
dlk85ik
dlk85ik

W ub. czwartek Naczelny Sąd Administracyjny wysłał do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalne ws. procedury odwoływania się od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa, wyłaniających kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Wcześniej podobne pisma dotyczące KRS kierował Sąd Najwyższy i sądy powszechne.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich uważa, że do czasu odpowiedzi TSUE prezydent Andrzej Duda i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który obecnie pełni funkcję KRS, powinni wstrzymać się od nominacji i konkursów dotyczących wolnych stanowisk sędziowskich w sądach powszechnych. Obecna sytuacja ma "naruszać prawo unijne, w tym równowagę instytucjonalną i państwo prawa".

Według "Iustitii" istnieją poważne obawy, że "udział w tego typu procedurze, która działa w składzie ukształtowanym niezgodnym z Konstytucją, nie ma poparcia środowiska sędziowskiego, a także nie broni niezależności sądów, sędziów i trójpodziału władzy, może skutkować wadliwością konkursów".

Dodatkowo realna staje się wizja "bezprecedensowego chaosu prawnego orzeczeń wydawanych przez sędziów, powołanych w wyniku nieważnych konkursów". Sędziowie w uchwale przypominają też o odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa na "niespotykaną dotąd skalę".

Zobacz także: "Zwietrzyliście polityczną krew? ". Arłukowicz: Skończy się na zmianach w rządzie

Źródło: iustitia.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dlk85ik
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlk85ik
Więcej tematów