Trwa ładowanie...
ycipk-3ds4yf

"Iustitia" apeluje do Ziobry i Dudy. Chce wstrzymania nominacji na wolne stanowiska w sądach

Stowarzyszenie Sędziów Polskich apeluje do ministra sprawiedliwości i prezydenta ws. wstrzymania nominacji i prac konkursowych na wolne stanowiska w sądach powszechnych. "Iustutia" chce poczekać do czasu decyzji TSUE ws. KRS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Iustitia" wystosowała apel do prezydenta Andrzeja Dudy i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro
"Iustitia" wystosowała apel do prezydenta Andrzeja Dudy i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro (East News, Fot: Andrzej Hulimka)
ycipk-3ds4yf

W ub. czwartek Naczelny Sąd Administracyjny wysłał do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalne ws. procedury odwoływania się od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa, wyłaniających kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Wcześniej podobne pisma dotyczące KRS kierował Sąd Najwyższy i sądy powszechne.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich uważa, że do czasu odpowiedzi TSUE prezydent Andrzej Duda i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który obecnie pełni funkcję KRS, powinni wstrzymać się od nominacji i konkursów dotyczących wolnych stanowisk sędziowskich w sądach powszechnych. Obecna sytuacja ma "naruszać prawo unijne, w tym równowagę instytucjonalną i państwo prawa".

Według "Iustitii" istnieją poważne obawy, że "udział w tego typu procedurze, która działa w składzie ukształtowanym niezgodnym z Konstytucją, nie ma poparcia środowiska sędziowskiego, a także nie broni niezależności sądów, sędziów i trójpodziału władzy, może skutkować wadliwością konkursów".

ycipk-3ds4yf

Dodatkowo realna staje się wizja "bezprecedensowego chaosu prawnego orzeczeń wydawanych przez sędziów, powołanych w wyniku nieważnych konkursów". Sędziowie w uchwale przypominają też o odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa na "niespotykaną dotąd skalę".

Zobacz także: "Zwietrzyliście polityczną krew? ". Arłukowicz: Skończy się na zmianach w rządzie

ycipk-3ds4yf

Źródło: iustitia.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3ds4yf

ycipk-3ds4yf
ycipk-3ds4yf