Trwa ładowanie...
d1lx9nz

NSA zadaje dwa pytanie prejudycjalne TSUE. Jedno z nich dotyczy KRS

Naczelny Sąd Administracyjny skierował do TSUE dwa pytania prejudycjalne ws. procedury odwoływania się od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa, wyłaniających kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. NSA w pytaniach pyta też o wątpliwości dotyczące zasad wyboru członków KRS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NSA wysyła pytania prejudycjalne do TSUE
NSA wysyła pytania prejudycjalne do TSUE (PAP, Fot: Rafał Guz)
d1lx9nz

W komunikacie opublikowanym w czwartek na stronie NSA poinformowano, że sąd ten wydał w środę postanowienie łączne ws. pięciu odwołań od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego, które Rada podjęła w sierpniu. Odwołania te złożyli do NSA kandydaci, którzy nie uzyskali rekomendacji Rady.

NSA odroczył posiedzenie w sprawie tych odwołań i jednocześnie podjął decyzje o skierowaniu dwóch pytań prejudycjanych do TSUE w tej sprawie.

d1lx9nz

Pierwsze pytanie dotyczy tego, czy "dochodzi do naruszenia zasady państwa prawnego oraz prawa do (...) skutecznej ochrony sądowej" w sytuacji, gdy de facto nie ma możliwość rozpatrzenia odwołań od uchwał KRS wyłaniających kandydatów do SN w sytuacji niezaskarżenia postępowania przez wszystkich uczestników postępowania kwalifikacyjnego.

Przypomnijmy, że w nowelizacji przepisów dotyczących tych kwestii uchwalonej latem przewidziano m.in., że uchwała przedstawiająca prezydentowi kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego staje się prawomocna, jeżeli nie zaskarżyli jej wszyscy uczestnicy postępowania.

d1lx9nz

NSA wskazał też w pytaniach, że do naruszenia zasad państwa prawnego może dochodzić w sytuacji, gdy skład KRS - mającej stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów - przed którą "toczy się postępowanie w przedmiocie dotyczącym pełnienia urzędu sędziego SN jest kreowany w ten sposób, że przedstawiciele władzy sądowniczej w tym organie wybierani są przez władzę ustawodawczą".

NSA wniósł o zastosowanie trybu przyspieszonego przy rozpatrywaniu swych pytań przez TSUE.

d1lx9nz

Podziel się opinią

Share
d1lx9nz
d1lx9nz
Więcej tematów