PolitykaKrajowa Rada Sądownictwa złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. W swojej własnej sprawie

Krajowa Rada Sądownictwa złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. W swojej własnej sprawie

KRS postanowiła uciąć spekulacje na temat tego, czy działa zgodnie z przepisami konstytucji, czy też nie. Podjęła uchwałę, że zwróci się w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

Krajowa Rada Sądownictwa złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. W swojej własnej sprawie
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański
Violetta Baran

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o zwróceniu się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy o KRS dotyczących powoływania członków Rady - poinformowało na swoim profilu na Twitterze Radio ZET.

Co ciekawe, wczoraj NSA wysłało do TSUE dwa pytania prejudycjalne, związane z toczącą się przed nim sprawą. Jedno z nich dotyczy sposobu wyboru członków KRS.

Na początku roku w życie weszła nowelizacja ustawy o KRS. W jej myśl zmieniono zasady wyboru sędziów - członków Rady. Wskazywać kandydatów ma grupa co najmniej 2 tys. obywateli lub co najmniej dwudziestu pięciu sędziów, z wyłączeniem sędziów w stanie spoczynku. Ostatecznego wyboru dokonuje jednak sejm - w głosowaniu większością 3/5 głosów. Jeśli w ten sposób nie uda się wyłonić sędziów- członków KRS, głosowanie się ponawia. Wówczas o wyborze decyduje zwykła większość głosów.

Ten sposób wyboru sędziów-członków KRS od początku był krytykowany. Zdaniem wielu sędziów, adwokatów i polityków opozycji nowelizacja ustawy o KRS jest niekonstytucyjna, narusza zasadę trójpodziału władzy i uderza w niezależność sądownictwa.

W marcu Sejm RP wybrał 15 sędziów na nowych członków KRS. Nie zakończyło to jednak dyskusji na temat konstytucyjności tego organu. We wrześniu Europejska Sieć Rad Sądownictwa zawiesiła Krajową Radę Sądownictwa w prawach członka organizacji. Nowa ustawa o KRS jest także krytykowana przez Komisję Europejską.

Co więcej okazało się, że utajniono listy sędziów, którzy podpisali się pod kandydaturami swoich kolegów na członków KRS. Mimo wyroku sądu administracyjnego do dzisiaj ich nie ujawniono.

Kilka dni temu słupscy sędziowie złożyli wnioski o wyłączenie 14 z 15 sędziów KRS, którzy mieliby opiniować ich kandydatury do awansu. Powód? Chcą - jak twierdzą - oszczędzić im oskarżeń o nepotyzm i popieranie "kolesi".

Krajowa Rada Sądownictwa, zgodnie z zapisami konstytucji, może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności z ustawą zasadniczą aktów normatywnych w zakresie, w jakim dotyczą one niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (358)