Trwa ładowanie...
d14rxcu

Wraca sprawa polska w TSUE. Rząd przekazał raport Komisji

​Polska przekazała Komisji Europejskiej raport z wdrażania zaleceń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Gremium wskazało na konieczność zmian w sprawie Sądu Najwyższego. Rząd zrobił to ostatniego dnia, w którym mógł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rząd wysłał raport z wdrażania zaleceń TSUE ws. Sądu Najwyższego
Rząd wysłał raport z wdrażania zaleceń TSUE ws. Sądu Najwyższego (East News, Fot: Omar Marques/SOPA Images/REX/Shutterstock)
d14rxcu

- Polska w pełni wypełniła oczekiwania TSUE w sprawie SN - powiedział korespondentce RMF FM wysoki rangą polski dyplomata. Rząd oczywiście oczekuje, że teraz Bruksela wycofa skargę jako bezprzedmiotową.

- W sposób oczywisty KE powinna zareagować - powiedział dyplomata. Unijni urzędnicy rzeczywiście zapowiadali, że po otrzymaniu i przeanalizowaniu raportu skarga może zostać wycofana. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że będzie to decyzja polityczna.

Spór kompetencyjny

d14rxcu

Wiele wskazuje na to, że Bruksela będzie chciała utrzymać skargę w TSUE, by rozstrzygnąć spór kompetencyjny. Chodzi o decyzję, czy Komisja ma prawo badać i oceniać systemy sądownicze w krajach członkowskich. Strona polska argumentowała, że kwestie ustrojowe i sądownicze leżą wyłącznie w kompetencji poszczególnych rządów.

Wyrok TSUE nie będzie miał jednak wymiernych konsekwencji dla Polski.

Zobacz też: PiS ugiął się przed UE. Adam Bielan zdradza powód

Polska przesłała Komisji raport w ostatnim z dniu zgodnym z grudniowym postanowieniem TSUE.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14rxcu

Podziel się opinią

Share

d14rxcu

d14rxcu
Więcej tematów