Trwa ładowanie...

"Tusk nie robił nic". TSUE skrytykowało Polskę

Donald Tusk nic nie robił, my na walkę ze smogiem wydajemy miliardy - zapewniał Adam Bielan na antenie TVN24. Wicemarszałek Senatu przypomniał, że TSUE skrytykowało Polskę za brak działań na rzecz czystego powietrza w latach 2007-2015.

Share
"Tusk nie robił nic". TSUE skrytykowało Polskę
Źródło: PAP
d4k2qxc

Smog jest kolejnym zagadnieniem wciągniętym w spór między obecnych a byłych rządzących. Premier Mateusz Morawiecki zarzucił poprzedniej władzy, że obecne, fatalne wskaźniki jakości powietrza, wynikają z zaniedbań poczynionych przez poprzednie rządy.

Donald Tusk skwitował to komentarzem, sugerującym, że w słowach Morawieckiego i jego ekipy "niewiele można znaleźć prawdziwych informacji". Opinię szefa Rady Europejskiej skrytykował Adam Bielan, który był gościem TVN24. - Tusk zajmował się ciepłą wodą w kranie, my w ciągu najbliższych lat wydamy na walkę ze smogiem ponad 100 mld złotych - tłumaczył.

TSUE krytykuje Polskę

Wicemarszałek Senatu chwalił program "Czyste powietrze", który uzyskał pozytywne oceny różnych grup proekologicznych. Bielan przypomniał, że Trybunał Sprawiedliwości UE skrytykował w lutowym raporcie walkę, a raczej brak walki ze smogiem w Polsce w latach 2007-2015.

d4k2qxc

To nie jedyna kwestia związana z Polską, która znalazła się na wokandzie TSUE. Prawnicy zajmują się skargą Komisji Europejskiej, która uważa, że polski rząd narusza europejskie wartości m. in. ustawą o SN. - Skarga powinna być wycofana, bo zniknął przedmiot sporu - powiedział Bielan, odnosząc się do kolejnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, którą podpisał w poniedziałek prezydent. Zakłada ona rezygnację z przepisów, które są przedmiotem sporu Polski z Brukselą.

"Kariera pana Timmermansa"

Wicemarszałek Senatu i były europoseł przyznał, że PiS od początku zapowiadał uszanowanie decyzji TSUE. Nawet tej, z którą się nie zgadza. - Zgodnie z traktatem lizbońskim uważamy, że mamy wyłączne prawo kształtowania polityki prawnej - wyjaśniał.

Zobacz także: PiS ugiął się przed UE. Adam Bielan zdradza powód

Bielan zastrzegał, że wyrok TSUE to co innego niż artykuł 7. - To kwestia pewnego sporu z Polską. Sporu politycznego. To też kwestia kariery politycznej pana Timmermansa. To nie żaden bezstronny sędzia a polityk, a od kilku dni kandydat socjalistów na szefa Komisji Europejskiej - przypominał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Masz dość smogu? Zainwestuj w maskę z wymiennym filtrem, korzystając ze zniżek na stronie kod rabatowy Allegro.

d4k2qxc

Podziel się opinią

Share
d4k2qxc
d4k2qxc
Więcej tematów