PolitykaTSUE podjął ostateczną decyzję ws. Polski

TSUE podjął ostateczną decyzję ws. Polski

"Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku" - głosi komunikat prasowy Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

TSUE podjął ostateczną decyzję ws. Polski
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Maciej Deja

Decyzja ta oznacza, że do momentu ogłoszenia przez TSUE wyroku w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, Polska jest zobowiązana do zastosowania środków tymczasowych. Jest nim właśnie zawieszenie stosowania przepisów, które wzbudzają kontrowersje co do zgodności z prawem europejskim.

W komunikacie można też przeczytać, co grozi Polsce w przypadku niezastosowania się do zalecanego rozwiązania. "Jeżeli Komisja uzna, że państwo członkowskie nie zastosowało się do wyroku, może wnieść nową skargę i domagać się sankcji finansowych". Prawnicy z TSUE zastrzegają też, że mogą nawet zdecydowac o nałożeniu kar pieniężnych już na etapie pierwszego wyroku.

Tryb przyspieszony

Pod koniec listopada Sąd Najwyższy otrzymał postanowienie prezesa TSUE o objęciu trybem przyspieszonym spraw pięciu pytań prejudycjalnych skierowanych do Trybunału 30 sierpnia. 19 września br. TSUE zdecydował o połączeniu tych pytań do wspólnego rozpoznania.

Zobacz także: PiS ugiął się przed UE. Adam Bielan zdradza powód

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się polskimi pytaniami prejudycjalnymi 19 marca 2019 r. Dotyczą one m.in. zgodności z prawem europejskim przepisów ustaw o Sądzie Najwyższym, a także Krajowej Radzie Sądownictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1495)