Trwa ładowanie...
d3qw0bm

TSUE wyznaczył datę rozprawy ws. praworządności w Polsce

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się polskimi pytaniami prejudycjalnymi 19 marca 2019 r. Dotyczą one m.in. zdolności Krajowej Rady Sądownictwa do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozprawa w TSUE odbędzie się 19 marca przyszłego roku
Rozprawa w TSUE odbędzie się 19 marca przyszłego roku (East News)
d3qw0bm

Sąd Najwyższy otrzymał postanowienie prezesa TSUE z końca listopada, w którym zdecydowano o objęciu trybem przyspieszonym spraw pięciu pytań prejudycjalnych skierowanych do Trybunału 30 sierpnia oraz 19 września br. TSUE zdecydował o połączeniu tych pytań do wspólnego rozpoznania.

Pytania dotyczą m.in. zdolności KRS do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w kontekście ustrojowego modelu ukształtowania Rady oraz dotychczasowej jej działalności. TSUE rozstrzygnie, czy posób wyboru członków KRS oraz sposób jej funkcjonowania nie zaburzyły jej niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

- Prezes TSUE zauważył m.in., że niezwłoczne wydanie rozstrzygnięcia przez Trybunał może rozwiać poważne wątpliwości, z jakimi boryka się sąd odsyłający, co do zasadniczych kwestii mających związek z podstawowymi przepisami prawa UE, jak również w szczególności z niezawisłością sędziowską, którą prawo to gwarantuje, a także co do konsekwencji, jakie mogłaby mieć wykładnia tego prawa dla samego składu oraz samych zasad funkcjonowania tego sądu jako najwyższej instancji sądownictwa państwa członkowskiego - poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

d3qw0bm

Zobacz także: Barbara Nowacka komentuje tarcia na linii PO-Nowoczesna. Apel

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3qw0bm

Podziel się opinią

Share
d3qw0bm
d3qw0bm