Trwa ładowanie...

TSUE wyznaczył datę rozprawy ws. praworządności w Polsce

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się polskimi pytaniami prejudycjalnymi 19 marca 2019 r. Dotyczą one m.in. zdolności Krajowej Rady Sądownictwa do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów.

Share
TSUE wyznaczył datę rozprawy ws. praworządności w Polsce
Źródło: East News
d1vm2iy

Sąd Najwyższy otrzymał postanowienie prezesa TSUE z końca listopada, w którym zdecydowano o objęciu trybem przyspieszonym spraw pięciu pytań prejudycjalnych skierowanych do Trybunału 30 sierpnia oraz 19 września br. TSUE zdecydował o połączeniu tych pytań do wspólnego rozpoznania.

Pytania dotyczą m.in. zdolności KRS do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w kontekście ustrojowego modelu ukształtowania Rady oraz dotychczasowej jej działalności. TSUE rozstrzygnie, czy posób wyboru członków KRS oraz sposób jej funkcjonowania nie zaburzyły jej niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

- Prezes TSUE zauważył m.in., że niezwłoczne wydanie rozstrzygnięcia przez Trybunał może rozwiać poważne wątpliwości, z jakimi boryka się sąd odsyłający, co do zasadniczych kwestii mających związek z podstawowymi przepisami prawa UE, jak również w szczególności z niezawisłością sędziowską, którą prawo to gwarantuje, a także co do konsekwencji, jakie mogłaby mieć wykładnia tego prawa dla samego składu oraz samych zasad funkcjonowania tego sądu jako najwyższej instancji sądownictwa państwa członkowskiego - poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

d1vm2iy

Zobacz także: Barbara Nowacka komentuje tarcia na linii PO-Nowoczesna. Apel

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1vm2iy

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vm2iy
d1vm2iy
Więcej tematów