Trwa ładowanie...
d1y6g59

Koronawirus w Polsce. Piotr Mueller: może się zdarzyć, że głosowanie 10 maja nie będzie możliwe

- Trzeba stworzyć warunki techniczne i prawne do tego, aby głosowanie mogło odbyć się w wyznaczonym terminie - mówi Piotr Mueller, rzecznik rządu. Zaznaczył, że epidemia koronawirusa może nie pozwolić na przeprowadzenie wyborów 10 maja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Piotr Mueller: może się zdarzyć, że głosowanie 10 maja nie będzie możliwe
Koronawirus w Polsce. Piotr Mueller: może się zdarzyć, że głosowanie 10 maja nie będzie możliwe (East News, Fot: Jan Bielecki)
d1y6g59

Sejm odrzucił poprawki Senatu do pakietu ustaw wchodzących w skład tarczy antykryzysowej m.in. te usuwające z nowelizacji zmiany w Kodeksie wyborczym i w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego. Teraz ustawy trafią do prezydenta. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich dla wszystkich Polaków.

- Najbliższe posiedzenie Sejmu jest w piątek, więc projekt nie został złożony tuż przed nim - powiedział w TV24 Piotr Mueller, rzecznik prasowy rządu. - Pamiętajmy o tym, że na dzisiejszym posiedzeniu nie mogliśmy korygować zapisów. Odrzuciliśmy tylko poprawki Senatu, które zakazywałyby głosowania korespondencyjnego całkowicie - mówił.

- Jak szybko to rozwiązanie wejdzie w życie, to też kwestia terminarza - dodał, mówiąc, że zależy to również od tego, jak zachowa się Senat.

d1y6g59

Mueller wyjaśnił, że projekt został konsultowany z prawnikami, ale nie odpowiedział wprost na pytanie, czy konsultowano go z Państwową Komisją Wyborczą. Dodał, że w zapisach projektu znajdują się zapisy dotyczące PKW.

Zobacz też: Reelekcja Andrzeja Dudy prawdopodobna. "Nie chciałbym być na jego miejscu"

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Rzecznik rządu przywoływał przykład Bawarii, gdzie udało się przeprowadzić głosowanie korespondencyjne, choć tam głosowało ok. 1,8 mln osób. Zaznaczył, że trzeba stworzyć warunki techniczne i prawne do tego, aby głosowanie mogło odbyć się w wyznaczonym terminie.

d1y6g59

Koronawirus w Polsce. "Może być sytuacja, w której nie będzie możliwe głosowanie 10 maja"

- To propozycja, która w tej chwili będzie przedmiotem dyskusji. Mamy czas na debatę, podyskutujmy o tym, czy możliwe będzie głosowanie w przypadku takiej sytuacji, jak mamy teraz, czy w przyszłości. Bo nie wiemy, kiedy epidemia się zakończy. Pamiętajmy o tym, że może być sytuacja, w której nie będzie możliwe głosowanie 10 maja. Przecież nie wiemy, jak się rozwinie epidemia - powiedział.

- Ten projekt nie zakłada, że wybory na 100 procent odbędą się 10 maja. Tworzy tylko warunki do tego, aby w sytuacji, w której jest epidemia, mogło się odbyć głosowanie korespondencyjne - stwierdził Piotr Mueller w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem.

Zapewniał, że administracja jest gotowa dostarczyć Polakom zestawy do głosowania. - Były rozmowy z wicepremierem Jarosławem Gowinem, ale nie wiem, jaki on ma stosunek do tego projektu - mówił Piotr Mueller w "Faktach po Faktach" TVN24, pytany o poparcie dla projektu ws. głosowania korespondencyjnego w całej Zjednoczonej Prawicy.

d1y6g59

- W pewnym momencie będzie musiało dojść do analizy sytuacji. Tutaj będzie miał, w moim przekonaniu, kluczowe znaczenie czy kluczowa opinia będzie ministra zdrowia. Jeśli sytuacja będzie pozwalała na przeprowadzenie normalnych, demokratycznych wyborów, to one się odbędą - mówił z kolei Michał Dworczyk w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d1y6g59

Podziel się opinią

Share

d1y6g59

d1y6g59
Więcej tematów