Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. PiS złożył projekt ws. głosowania korespondencyjnego

Wybory prezydenckie 2020. Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył projekt ws. zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego.

Share
Wybory prezydenckie 2020. PiS złożył projekt ws. głosowania korespondencyjnego
Źródło: PAP
d25zt1j

Nowa możliwość ma przysługiwać wszystkim wyborcom. Głosowanie korespondencyjne ma zostać wyłączone w obwodach odrębnych oraz tych utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę pełnomocnictwa do głosowania.

Co więcej w myśl proponowanych przepisów Państwowa Komisja Wyborcza może określić inne warunki powoływania obwodowej komisji wyborczej niż określone w Kodeksie wyborczym. Za pomocą uchwały – jak proponuje PiS – PKW może poprosić policję lub wojsko w zorganizowaniu komisji wyborczych.

"W obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa, należy mieć na względzie, utrzymujący się stan epidemii, a co za tym idzie ograniczeń zgromadzeń i przemieszczania się" - czytamy w uzasadnieniu ustawy. Podkreślono, że "każdy z wyborców, przy zachowaniu odpowiednich wymogów formalnych, będzie mógł zagłosować nie będąc zmuszonym do osobistego stawiennictwa przy urnie wyborczej".

Zobacz też: Padło pytanie: "czy pójdziesz na wybory?". Wszyscy odpowiedzieli: "nie"

Wybory prezydenckie 2020. Nowy pomysł PiS. Pierwsze komentarze

#

W sieci pojawiają się pierwsze komentarze po tym, jak projekt ustawy autorstwa PiS otrzymał numer druku. "Partia władzy przechodzi do realizacji programu URNA+" - napisał poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka.

"Bezwzględność Jarosława Kaczyńskiego w dążeniu do wyborów pokazuje także jak szkodliwa jest władza spoza rządu nierozliczalna, nieodpowiedzialna i w zdrowych warunkach zbędna dla państwa i obywateli" - stwierdził Kazimierz Ujazdowski.

"Idą na rympał. Widocznie Adrianowi nie wadzi, że podczas drugiej kadencji będzie wszędzie wygwizdywany" - napisał ostro Radosław Sikorski.

"Będzie prezydent z koperty" - skwitował publicysta Agaton Koziński.

"Abstrahując od niekonstytucyjności takiej zmiany Kodeksu Wyborczego na niespełna półtora miesiąca przed wyborami, chcę zobaczyć, jak to wyjdzie w praktyce. Bo jakoś nie daję wiary, że uda się bez żadnej wtopy" - napisał dziennikarz Łukasz Rogojsz.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego Kodeks Wyborczy nie może być zmieniany pół roku przed wyborami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d25zt1j

Podziel się opinią

Share
d25zt1j
d25zt1j
Więcej tematów