Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce i na świecie. Wirusolog z Niemiec ostrzega ws. otwarcia szkół. "Zmieńmy strategię"

Koronawirus. Aby pomimo braku szczepionki nadal móc zapobiegać drugiej fali infekcji jesienią, wirusolog prof. Christian Drosten zaleca zmianę strategii. - Wzorcem ma być Japonia, która polegała na maseczkach i śledzeniu klastrów zakażeń - podkreśla ekspert. Ostrzega również ws. otwartych szkół i biur.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Wirusolog z Niemiec ostrzega ws. otwarcia szkół. "Zmieńmy strategię"Źródło: Getty Images
d2h7bst
d2h7bst

Wirusolog, będący doradcą niemieckiego rządu. prof. Christian Drosten zaleca zmianę strategii w walce z koronawirusem, aby jesienią zapobiec drugiej fali infekcji i nowej blokadzie kraju. W artykule opublikowanym na łamach tygodnika "Zeit" ekspert z berlińskiej kliniki Charite wyjaśnia, że od wiosny zmienił się przebieg oraz sposób rozprzestrzeniania się epidemii.

"Coraz więcej warstw społecznych i grup wiekowych dotykają infekcje" - pisze Drosten i dodaje, że "o ile do tej pory można było prześledzić większość łańcuchów infekcji, to nowe przypadki mogą wkrótce wystąpić wszędzie jednocześnie, na wszystkich obszarach, we wszystkich grupach wiekowych".

Aby móc kontrolować wirusa do czasu pojawienia się szczepionek, ekspert zaleca kierowanie się sposobem postępowania w Japonii: tam można było opanować pierwszą falę infekcji bez blokady kraju, pomimo znacznej liczby importowanych infekcji.

Jak podkreśla niemiecki ekspert, japońskie władze nie usiłowały, tak jak Niemcy, testować wiele osób, i to z małą dokładnością, aby zrozumieć każdy łańcuch infekcji. Zamiast tego Japonia, podobnie jak inne kraje azjatyckie, polegała na maseczkach i śledzeniu klastrów zakażeń.

Zobacz wideo: Polska 2050. Szymona Hołownia pytany o rozmowy z PiS. "Zdarzyło mi się"

Klastrami określa się sytuacje, które według epidemiologów są typowe dla rozprzestrzeniania się koronawirusa. Za przykład podają oni np. pracę w rzeźni lub dużym biurze, ale także prywatne uroczystości rodzinne, nabożeństwa i zabawę w klubach.

d2h7bst

Koronawirus w Polsce i na świecie. Śledzenie klastrów zarażeń

Prof. Drosten wyjaśnia, że Japonia stworzyła oficjalne listy typowych sytuacji społecznych, w których pojawiają się klastry transmisji i je upubliczniła. "Następnie władze sanitarne szukały takich sytuacji w historii kontaktów w rozpoznanym przypadku" - dodaje wirusolog.

Dlatego ekspert sugeruje, aby "w przyszłości oficjalne czynniki reagowały na pozytywny test tylko wtedy, gdy pochodzi on od ewentualnego członka klastra". "W ten sposób można zapobiec przeciążeniu organów służby zdrowia" - wyjaśnia ekspert.

Zaznacza jednak, że "wirusa nie można pokonać testami, trzeba reagować na pozytywne wyniki testów".

Koronawirus. Różne drogi rozprzestrzeniania się infekcji

Zdaniem prof. Drostena, sens zmiany strategii staje się jasny, kiedy zobaczy się, jak różnie rozprzestrzenia się wirus: niektórzy pacjenci zarażają tylko jedną osobę, inni za jednym zamachem dziesięć. Podczas gdy pojedynczy nosiciele nie odgrywają większej roli w wykładniczym rozprzestrzenianiu się patogenu, klaster z wieloma nosicielami może zapoczątkować kilka nowych łańcuchów.

d2h7bst

W związku z tym ekspert zaleca, aby każda osoba prowadziła tej zimy dziennik kontaktów, aby móc jak najszybciej i bez testów zidentyfikować możliwe skupiska. "Nie mamy czasu na testy" - pisze ekspert z berlińskiej kliniki Charite.

Zdaniem prof. Drostena, aby móc wdrożyć tę strategię, lekarze potrzebowaliby "wiążących wytycznych, do których mogliby się odwołać.

Koronawirus. Ostrzeżenie ws. otwartych szkół. "Klastry w klasach"

Ekspert odpowiada też, na pytanie o to, które codzienne sytuacje, i jaka wielkość grupy jest szczególnie ryzykowna? Wskazał przy tym na uczniów w szkołach.

d2h7bst

"Oprócz otwartych biur może to dotyczyć również klas szkolnych. Trzeba być na to przygotowanym jesienią" - ostrzega.

"Japońska strategia mogłaby pomóc w dłuższym utrzymaniu otwartych szkół" - pisze Christian Drosten. - "Dałoby się to osiągnąć poprzez zatrzymanie klastrów w klasach, zamiast zamykać od razu całe szkoły”.

(DPA/ma)

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2h7bst
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h7bst
Więcej tematów