Trwa ładowanie...
19-09-2014 09:50

Ewa Kopacz przedstawiła skład nowego gabinetu

Desygnowana na premiera Ewa Kopacz przedstawiła skład swojego gabinetu. Największą niespodzianką jest Grzegorz Schetyna jako szef MSZ. W nowym rządzie jest więcej kobiet niż w poprzednim. - Przede wszystkim najważniejszym zadaniem nowej ekipy będzie odbudowanie zaufania Polek i Polaków. To będzie rząd silnych osobowości, merytorycznie przygotowanych do wykonania zadań, które przed nimi stoją - powiedziała na wstępie Kopacz. Dodała, że będzie "ostrym recenzentem i uważnym obserwatorem" działań nowych ministrów.

dpsd1o8
dpsd1o8

Skład nowego rządu prezentuje się następująco:

minister spraw zagranicznych - Grzegorz Schetyna (nowy)

minister spraw wewnętrznych - Teresa Piotrowska (nowy)

minister administracji i cyfryzacji - Andrzej Halicki (nowy)

minister sprawiedliwości - Cezary Grabarczyk (nowy)

dpsd1o8

minister infrastruktury i rozwoju - Maria Wasiak (nowy)

minister gospodarki - Janusz Piechociński (bez zmian)

minister zdrowia - Bartosz Arłukowicz (bez zmian)

minister rolnictwa - Marek Sawicki (bez zmian)

minister pracy i polityki społecznej - Władysław Kosiniak-Kamysz (bez zmian)

minister obrony narodowej - Tomasz Siemoniak (bez zmian)

minister skarbu - Włodzimierz Karpiński (bez zmian)

minister sportu - Andrzej Biernat (bez zmian)

dpsd1o8

minister środowiska - Maciej Grabowski (bez zmian)

minister edukacji - Joanna Kluzik-Rostkowska (bez zmian)

minister finansów - Mateusz Szczurek (bez zmian)

minister nauki i szkolnictwa wyższego - Lena Kolarska-Bobińska (bez zmian)

minister kultury i dziedzictwa narodowego - Małgorzata Omilanowska (bez zmian)

Pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania nadal będzie Małgorzata Fuszara, a szefem kancelarii premiera - Jacek Cichocki. - Za miesiąc będziemy dokonywać przeglądu wiceministrów - zapowiedziała Ewa Kopacz.

dpsd1o8

- Od początku chciałam stworzyć silny rząd, który daje gwarancję poparcia całej Platformy Obywatelskiej i odpowiedzialnego koalicjanta. Dokonałam wyboru ludzi, którzy bardzo dobrze wiedzą, że ich codzienna praca jest wyjątkową służbą dla Polaków - mówiła Kopacz.

- Grzegorz Schetyna jest chyba największą niespodzianką. Jest merytoryczny, jest gwarantem tego, że nie będzie nieodpowiedzialnych decyzji, że będzie dobra współpraca z premierem, szefem MON i prezydentem. To jest moja decyzja - podkreśliła, zapytana o Grzegorza Schetynę na stanowisku szefa MSZ. Odnośnie dotychczasowego ministra spraw zagranicznych Kopacz tłumaczyła: dziś Radosław Sikorski jest wspólnym kandydatem koalicji PO-PSL na marszałka sejmu. - To jest awans - zaznaczyła.

Medialne spekulacje

Obsada stanowisk ministerialnych odbywała się w burzliwej atmosferze. W mediach pojawiało się mnóstwo spekulacji co do nazwisk, które pojawią się w nowym gabinecie. W środę i w czwartek przyszła premier przeprowadzała rozmowy ze wszystkimi dotychczasowymi ministrami na temat pracy ich resortów. Po ich zakończeniu Kopacz zapowiedziała, że "część z urzędujących ministrów pozostanie na swoich stanowiskach, część będzie musiała się ze stanowiskami pożegnać". Zapewniła także, że nie będzie zmieniać struktur poszczególnych ministerstw.

W poniedziałek 22 września o godz. 10.00 w Pałacu Prezydenckim nastąpi powołanie nowej Rady Ministrów. 1 października Ewa Kopacz wygłosi w sejmie expose.

dpsd1o8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpsd1o8
Więcej tematów