PolskaErwin Kruk i Magdalena Kicińska laureatami Poznańskiej Nagrody Literackiej

Erwin Kruk i Magdalena Kicińska laureatami Poznańskiej Nagrody Literackiej

• 5 maja po raz drugi wręczono Poznańską Nagrodę Literacką
• Laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza został Erwin Kruk, pisarz i poeta
• Stypendium im. Stanisława Barańczaka otrzymała natomiast Magdalena Kicińska, autorka książki pt. "Pani Stefa"
• W trakcie swojego wystąpienia pisarka zaapelowała do prezydenta Poznania o nieustawanie w walce z rasizmem i ksenofobią

Erwin Kruk i Magdalena Kicińska laureatami Poznańskiej Nagrody Literackiej
Źródło zdjęć: © WP | Zenon Kubiak
Zenon Kubiak

06.05.2016 | aktual.: 12.06.2018 14:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poznańska Nagroda Literacka to inicjatywa, którą ustanowiono przed rokiem. Jej fundatorami są prezydent Poznania oraz rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 5 maja wręczono ją po raz drugi.

- Nie ma lepszego środka promocji Poznania niż kultura i mam nadzieję, że wkrótce podobnych nagród w różnych jej dziedzinach będzie więcej - mówił w trakcie uroczystości Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Na konkurs zgłoszono w sumie 80 książek. Nagrodą im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł kapituła postanowiła uhonorować Erwina Kruka, pisarza i poetę, który całe swoje życie spędził na Warmii i Mazurach. Tematyka mazurska zdominowała sporą część jego dorobku literackiego. Ostatnią książką Kruka jest wydany w 2015 r. tomik wierszy pt. "Nieobecność".

Laureat, który dzień wcześniej obchodził 75. urodziny, ze względu na stan zdrowia nie mógł nagrody odebrać osobiście.

- Erwin nie spodziewał się tej nagrody. Uwierzył w nią dopiero, gdy prof. Śliwiński [przewodniczący kapituły - przyp. ZK] zadzwonił po raz drugi - mówił, odbierając nagrodę w imieniu laureata prof. Zbigniew Chojnowski, jeden z badaczy twórczości Kruka. - To pisarz, który nie stara się o czytelników, ale ich ma. Jest doceniany za to, że o docenienie się nie stara - dodał.

Stypendium im. Stanisława Barańczaka (w postaci nagrody w wysokości 40 tys. zł) przyznawane młodym pisarzom otrzymała z kolei Magdalena Kicińska za książkę pt. "Pani Stefa" opowiadającą historię życia Stefanii Wilczyńskiej - wychowawczyni i pedagog, bliskiej współpracownicy Janusza Korczaka.

- Odbieram to stypendium jako nagrodę dla Stefanii Wilczyńskiej i dzieło pamięci o niej. To zaszczyt, ale też obowiązek, który też ciąży na panu, panie prezydencie - zwróciła się do Jacka Jaśkowiaka młoda pisarka - Cieszę się, że Poznań przystąpił do inicjatywy walki z ksenofobią i rasizmem, bo to, o czym pisałam w książce, a co było tłem życia Stefanii Wilczyńskiej, niestety, mam wrażenie, znowu rośnie w siłę w Polsce i musimy się temu przeciwstawiać - dodała.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także