PolskaPoznań przystąpił do koalicji przeciwko antysemityzmowi

Poznań przystąpił do koalicji przeciwko antysemityzmowi

• Jacek Jaśkowiak od początku kadencji chce budować wizerunek Poznania jako miasta otwartego i tolerancyjnego
• W tę politykę wpisuje się dołączenie Poznania do kampanii "Mayors United Against Anti-semitism"
• Jej celem jest zwalczania przejawów antysemityzmu oraz działania na rzecz zwalczania nietolerancji i dyskryminacji

Poznań przystąpił do koalicji przeciwko antysemityzmowi
Źródło zdjęć: © WP | Zenon Kubiak
Zenon Kubiak

20.04.2016 | aktual.: 24.04.2016 10:05

„Miasto otwarte” – to jedno z głównych haseł, jakimi Jacek Jaśkowiak charakteryzował cele, jakie sobie stawia na stanowisku prezydenta Poznania. Zdaniem Jaśkowiaka stolica Wielkopolski będzie przyciągać młodych ludzi i inwestorów, jeśli uda się wypracować jej wizerunek jako miasta tolerancyjnego i bezpiecznego, w którym każdy czuje się dobrze bez względu na kolor skóry, narodowość i wyznanie.

Nie były to tylko czcze słowa. Prezydent od początku zabiera głos w sprawie wszystkich rasistowskich incydentów, do których raz na jakiś czas dochodzi na ulicach miasta, stanowczo potępiając tego typu zdarzenia, a nawet odwiedzając ofiary w szpitalu.

Jacek Jaśkowiak wziął też udział w Marszu Równości, a także w demonstracjach zwolenników przyjęcia przez Polskę uchodźców z Bliskiego Wschodu. Niedawno zagroził jednemu z klubów sportowych odebraniem miejskiej dotacji za wynajęcie sali na turniej sportów walki z udziałem środowisk narodowych. W wywiadach prasowych zapowiada też walkę z przejawami rasizmu na stadionie przy ul. Bułgarskiej.

W politykę prezydenta wpisuje się też przystąpienie Poznania do kampanii "Mayors United Against Anti-semitism". To inicjatywa potępiająca wszelkie formy nienawiści wobec Żydów. Koalicja skupia obecnie około 400 miast, które zadeklarowały prowadzenie polityki zerowej tolerancji wobec antysemickich incydentów i propagowanie wszelkich działań na rzecz zwalczania nietolerancji i dyskryminacji.

- Chcemy, by w Poznaniu wszyscy czuli się dobrze i bezpiecznie, niezależnie od tego, jakiej są rasy, jaką wyznają religię czy jakie mają poglądy - mówił Andrzej Białas, dyrektor Gabinetu Prezydenta Poznania podczas uroczystości z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, obchodzonego w 73. rocznicę powstania w getcie warszawskim - Ten dzień to doskonała okazja, by przypomnieć, że tylko od nas zależy, czy społeczność żydowska oraz inne mniejszości, które od setek lat współtworzą kulturowe i duchowe dziedzictwo Polski, będą cieszyły się w naszym kraju należnym szacunkiem – dodał.

Poznań jest jednym z niewielu polskich miast, w których regularnie przypomina się o kluczowych dla historii narodu żydowskiego wydarzeniach, takich jak m.in. ustanowienie państwa Izrael. Kilka dni temu upamiętniono 68. rocznicę niepodległości tego kraju. W uroczystościach oprócz członków poznańskiej gminy żydowskiej wzięła udział ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz prezydent Jacek Jaśkowiak.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)