Trwa ładowanie...
d2udjss

Uchodźcy

Najnowsze informacje
AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive
Źródło: AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive, fot: Armend Nimani

Kryzys imigracyjny w Europie ma swoje przyczyny w Arabskiej Wiośnie i wojnach na Bliskim Wschodzie. Uchodźcy i imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu przedostają się do Europy przede wszystkim z Libii przez Morze Śródziemne oraz z Turcji przez wyspy greckie.

Największy kryzys imigracyjny miał miejsce na Węgrzech w 2015 roku, ponieważ uchodźcy i imigranci przedostawali się z Turcji przez Grecję, Macedonię i Serbię podróżując głównie do Niemiec po tym jak Niemcy ogłosiły, że przyjmą większość osób starających się o azyl w Niemczech. Jednak węgierskie władze zbudowały ogrodzenie na granicy z Serbią i odsyłały do Serbii osoby nie mających stosownych dokumentów. Również zamknięto dworzec Keleti w Budapeszcie skąd uchodźcy i imigranci odjeżdżali do Austrii i Niemiec, co spotkało się z protestami.

Jeszcze przed 2015 rokiem papież Franciszek odwiedził włoską wyspę Lampedusa. Zaapelował wtedy o pomoc tym, który każdego dnia próbują przedostać się do Włoch przez Morze Śródziemne i toną w morzu. Od stycznia do września 2016 roku w Morzu Śródziemnym utonęło 3,5 tys. osób próbujących dostać się do Europy.

Próby rozwiązania kryzysu imigracyjnego

Próbą rozwiązanie kryzysu imigracyjnego w Unii Europejskiej jest system relokacji uchodźców z obozów w Grecji i Włoszech. Rząd Ewy Kopacz zobowiązał się do przyjęcia ponad 7 tys. osób, ale po zamachach terrorystycznych w Brukseli rząd Beaty Szydło ogłosił, że Polska nie wywiąże się ze zobowiązań przyjętych przez poprzedni rząd.

Odpowiedzią na kryzys imigracyjny jest też umowa pomiędzy Turcją i Unią Europejską, która ma zatrzymać niekontrolowany napływ uchodźców i imigrantów do Grecji. Zgodnie z zawartym porozumieniem Grecja będzie odsyłać do Turcji nielegalnych imigrantów a w zamian przyjmować uchodźców z obozów w Turcji.

Likwidacja obozowiska w Calais

W październiku Francja zlikwidowała obozowisko w Calais, w którym mieszkało 6-8 tys. imigrantów chcących dotrzeć do Wielkiej Brytanii. Było to największe nielegalne obozowisko, a jego mieszkańcy próbowali ukrywać się w ciężarówkach żeby przedostać się do Wielkiej Brytanii.

Po likwidacji obozowiska w Calais w północnej części Paryża zaczęło powstawać obozowisko, w którym mieszka 2 tys. ludzi. Głównie są to Sudańczycy, Erytrejczycy, Afgańczycy i Libijczycy.

Polacy wobec kryzysu imigracyjnego

Według listopadowego sondażu CBOS-u 54 proc. Polaków jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców. A wśród zwolenników ich przyjmowania większość uważa, że powinni oni powrócić do swoich krajów, kiedy już nic im tam nie będzie zagrażać.

d2udjss

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2udjss
d2udjss
d2udjss
Więcej tematów
d2udjss