Putin mówił o pokoju. Eksperci komentują
Władimir Putin wyraził poparcie dla rozejmu w Ukrainie, jednak w jego wypowiedzi pojawił się szereg zastrzeżeń do propozycji USA, na którą zgodziła się strona ukraińska. Jego słowa wywołały falę reakcji wśród polskich i zagranicznych ekspertów.
Co musisz wiedzieć?
- Władimir Putin podczas konferencji z Aleksandrem Łukaszenką poddał w wątpliwość sens wprowadzenia 30-dniowego zawieszenia broni w Ukrainie, wskazując na "pewne niuanse", takie jak sytuacja w obwodzie kurskim .
- Donald Trump ocenił oświadczenie Putina jako "bardzo obiecujące" i wyraził chęć spotkania z rosyjskim prezydentem, aby omówić kwestię rozejmu.
- Eksperci zwracają uwagę, że deklaracje Putina są niejasne i odwracają uwagę od roli Rosji w agresji na Ukrainę.
Rosja chce pokoju?
Podczas wspólnej konferencji z Aleksandrem Łukaszenką, Władimir Putin wyraził poparcie dla idei rozejmu w Ukrainie, ale jednocześnie podkreślił, że istnieją pewne "niuanse", które budzą jego wątpliwości. - Rosja jest za rozejmem, ale są pewne niuanse, m.in. obwód kurski - mówił rosyjski prezydent. W jego ocenie, zamrożenie konfliktu mogłoby umożliwić ukraińskim wojskowym opuszczenie terenu bez walki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Ukraińcy nie są ślepi". Trump odciął pomoc Ukrainie w jednym celu?
Eksperci reagują
Słowa Władimira Putina wywołały falę komentarzy wśród polskich i zagranicznych ekspertów. Ukraiński dziennikarz Ilija Ponomarenko pisze: "Sposób, w jaki Putin wykręca się teraz od propozycji zawieszenia broni, pokazuje, na jakie 'porozumienia pokojowe' jest gotowy".
Analityczka Polityka Insight, Anna Maria Dyner zwróciła uwagę na to, że Rosja nie chce się zgodzić na przerwanie walk o obwód kurski i sprzeciwia się dostawom uzbrojenia do Ukrainy w czasie rozejmu. "Jako problem Putin też wskazał możliwe problemy z kontrolą nad rozejmem" - odnotowała analityczka.
Tymczasem Christopher Miller z "Financial Times" zauważa, że "Putin przez całe życie wymagał wszystkiego od wszystkich, nie oferując niczego w zamian".
"Moim zdaniem Putin stawia dwa 'warunki' zawieszenia broni: (1) chce zapobiec 'ponownemu uzbrojeniu', mobilizacji szkoleniowej Ukrainy (tj. zgodzi się tylko wtedy, gdy wsparcie zagraniczne ustanie), (2) chce uzgodnić zasady długoterminowego porozumienia. Oba "warunki" są prawdopodobnie stawiane w złej wierze i mają na celu uzyskanie prawdziwych ustępstw bez oferowania czegokolwiek + prowokowania Trumpa do wznowienia nacisków na Ukrainę" - uważa analityk Michael Horowitz.
"Putin nie zobowiązuje się do zawieszenia broni, ale 'zgadza się' na propozycję" - podsumowuje Charlie Kirk.
"Putin twierdzi, że porozumienie z USA ws. Ukrainy może pomóc w przywróceniu dostaw gazu gazociągowego do Europy. Warto przypomnieć, że Rosja sama je poprzerywała" - zauważa Jakub Wiech z Defence24.pl.
"Putin: 'Jeśli USA i Rosja osiągną porozumienie w sprawie energii' - *Łukaszenka zaczyna maniakalnie chichotać* - 'to gazociąg dla Europy będzie bezpieczny. To będzie przydatne dla Europy, ponieważ dostanie tani rosyjski gaz'" - zauważa Max Seddon.
Źródło: X, WP Wiadomości