Trwa ładowanie...

Koncepcja Muzeum Enigmy w Poznaniu ma powstać do połowy 2016 r.

Wiele osób nie ma pojęcia, że złamanie szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, co przyspieszyło zakończenie II wojny światowej, to zasługa trzech poznańskich matematyków. Wiedzę na ten temat ma propagować Muzeum Enigmy, które władze miasta chcą utworzyć w centrum Poznania.

Koncepcja Muzeum Enigmy w Poznaniu ma powstać do połowy 2016 r.Źródło: wikipedia.org
d2kpg9b
d2kpg9b

Na hasło "bohaterowie II wojny światowej" przychodzą nam do głowy wybitni dowódcy i żołnierze, którzy wykazali się niezwykłym męstwem i odwagą na polu bitwy. Ale trzeba pamiętać, że na wielkie zwycięstwa wpłynęła też praca wykonywana z dala od pierwszej linii frontu.

Historycy nie mają wątpliwości, że najkrwawszy konflikt w dziejach trwałby znacznie dłużej i pochłonął jeszcze więcej ofiar, gdyby aliantom nie udało się złamać szyfrogramów niemieckiej maszyny szyfrującej o nazwie „Enigma”. Wciąż niewiele osób jednak wie, że jako pierwsi na świecie zrobili to matematycy z polskiego biura szyfrów - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

Wszyscy trzej byli absolwentami, a następnie pracownikami Uniwersytetu Poznańskiego. O ich ogromnym osiągnięciu przypomina dziś w Poznaniu pomnik stojący przed Zamkiem Cesarskim przy ul. Święty Marcin. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że to za mało, dlatego kilka lat temu pomysł stworzenia Muzeum Enigmy rzucił Szymon Mazur, poznański dziennikarz.

Główną przeszkodą przez wiele lat był brak odpowiedniego budynku na nową placówkę. Idealne miejsce pojawiło się niedawno, kiedy to wraz z rozpoczęciem tegorocznego roku akademickiego Wydział Historyczny UAM przeniósł się do nowej siedziby na Morasku, zwalniając tym samym okazały gmach przy ul. Święty Marcin. To właśnie w tym samym miejscu przed wojną stał budynek Biura Szyfrów Wojska Polskiego.

d2kpg9b

Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania, potwierdza, że rozmowy z władzami poznańskiej uczelni na temat stworzenia w budynku Muzeum Enigmy cały czas trwają i są „obiecujące”.

- Do połowy przyszłego roku chcemy razem z naszymi partnerami przygotować koncepcję nowoczesnego muzeum wraz z centrum edukacji i starać się o środki z Unii Europejskiej – zapowiada zastępca prezydenta Poznania.

Wiśniewski był jednym z członków poznańskiej delegacji na konferencji "ENIGMA - zwiastun cywilizacji cyfrowej", której celem była dyskusja na temat upowszechnienia prawdy historycznej na temat osiągnięć związanych ze złamaniem kodu Enigmy.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2kpg9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kpg9b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj