Polska200 mln euro na inwestycje w aglomeracji poznańskiej. Ponad połowa na kolej, drogi, wiadukty i drogi rowerowe

200 mln euro na inwestycje w aglomeracji poznańskiej. Ponad połowa na kolej, drogi, wiadukty i drogi rowerowe

• W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zostaną zrealizowane inwestycje, które mają poprawić jakość życia w Poznaniu i sąsiednich gminach

• Aż 108 mln euro planuje się przeznaczyć na rozwiązania komunikacyjne - kolej metropolitalną, modernizację dróg i rozwój systemu ścieżek rowerowych, budowę tuneli i wiaduktów a także parkingów typu Park&Ride
• Pieniądze pomogą też m.in. poprawić infrastrukturę szkół zawodowych

200 mln euro na inwestycje w aglomeracji poznańskiej. Ponad połowa na kolej, drogi, wiadukty i drogi rowerowe
Źródło zdjęć: © Urząd Miasta Poznania
Zenon Kubiak

Celem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest poprawa jakości życia mieszkańców Poznania i przyległych gmin. Stowarzyszenie Metropolia Poznań otrzyma na ten cel blisko 200 mln euro z Unii Europejskiej. Ponad połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na rozwiązania komunikacyjne w aglomeracji.

- Obserwujemy rozlewanie się miast, migrację mieszkańców na przedmieścia, której konsekwencją jest większe zatłoczenie na drogach i problemy z mobilnością w granicach metropolii - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań. - Musimy wyjść naprzeciw tym procesom i znaleźć rozwiązania, które poprawią funkcjonowanie miast i przyległych gmin - dodaje.

108 mln euro planuje się przeznaczyć głównie na kolej metropolitalną, w tym m.in. budowę systemu zintegrowanych węzłów przesiadkowych przy istniejących stacjach i przystankach kolejowych, które umożliwią dogodną zmianę środka transportu, np. na autobus lub tramwaj.

Część pieniędzy zostanie też przeznaczonych m.in. na modernizację dróg i rozwój systemu ścieżek rowerowych, budowę tuneli i wiaduktów a także parkingów typu Park&Ride.

- Dzięki realizacji tych projektów będziemy mieć zupełnie inną przestrzenią metropolitalną. Do tej pory mieliśmy do czynienia z dziką suburbanizacją. Nie było w tym żadnego planu, nie myślano o komunikacji zbiorowej, niewystarczającej przepustowości dróg czy braku infrastruktury społecznej takiej jak szkoła czy przedszkole - podkreśla starosta poznański Jan Grabkowski. - Dlatego, oprócz działań twardych służących poprawie mobilności mieszkańców metropolii, będziemy też realizować działania miękkie, m.in. wspierające szkolnictwo zawodowe - dodaje.

Na poprawę infrastruktury szkół zawodowych oraz dostosowanie systemu kształcenia do potrzeb rynku pracy zostaną przeznaczone 22 mln euro.

Ponad 4 mln euro to kwota przewidziana na profilaktykę zdrowotną, aby zapobiec chorobom, które są najczęstszą przyczyną dezaktywacji zawodowej mieszkańców regionu. Podobną sumę zaplanowano na realizację projektów poprawiających dostęp do opieki nad dziećmi do lat trzech, w tym m.in. tworzenie dodatkowych miejsc dla najmłodszych w żłobkach i przedszkolach oraz dofinansowanie tych placówek czy też wydłużenie pracy żłobków i klubów dziecięcych.

8,5 mln euro to z kolei kwota przeznaczona na poprawę atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej Metropolii Poznań. Ma to zapewnić modernizacja zabytkowych obiektów użyteczności publicznej, m.in. poprzez udostępnianie tych przestrzeni mieszkańcom i tworzenie w nich miejsc integracji społecznej.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)