Trwa ładowanie...

Rośnie napięcie na Bałtyku. "Istnieją powody, by się niepokoić"

Po tym, jak w poniedziałek doszło do wybuchów na kilku odcinkach obu nitek Nord Stream, rośnie napięcie w rejonie Bałtyku. Szef ministerstwa obrony Danii, po rozmowie z szefem NATO, podkreślał, że aktywność militarna Rosji na tym obszarze jest duża. - Będą nadal potrząsać szabelką - ocenił.

Share
W sierpniu w Kaliningradzie odbyły się rosyjskie manewry wojskowe. Duńczycy mówią o "znaczącej obecności" rosyjskich wojsk w regionieW sierpniu w Kaliningradzie odbyły się rosyjskie manewry wojskowe. Duńczycy mówią o "znaczącej obecności" rosyjskich wojsk w regionieŹródło: East News, fot: AP
d1q2pf9

Do wycieku gazu w obu gazociągach, jak się później okazało spowodowanych wybuchami, doszło w poniedziałek. Rozpoznał to myśliwiec F-16 duńskich sił powietrznych. Szybko potwierdziło się, że działanie to miało charakter sabotażu i zostało przypisane Rosji. Głos w tej sprawie zabrali szef MON Danii i szef NATO.

Szef MON Danii o obawach po sabotażu na Bałtyku

- Istnieją powody, by niepokoić się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku, najnowszym przykładem jest podejrzenie sabotażu na odcinkach gazociągów Nord Stream - powiedział w środę minister obrony Danii Morten Bodskov.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg określił z kolei ten incydent jako sabotaż.

"Rosja utrzymuje znaczącą obecność militarną w regionie Morza Bałtyckiego i spodziewamy się, że będzie nadal potrząsała szabelką" - przekazał Bodskov w komunikacie po rozmowie ze Stoltenbergiem w środę w Brukseli.

d1q2pf9

Dwa tygodnie na pełne wyjaśnienie wybuchów

Bodskov dodał, że może minąć tydzień lub dwa, zanim obszar wokół miejsc, w których doszło do przecieków, stanie się na tyle spokojny, że będzie można rozpocząć badanie tej sprawy.

W poniedziałek w rurociągach Nord Stream i Nord Stream 2 stwierdzono gwałtowny spadek ciśnienia i wyciek gazu. Duńskie władze odkryły łącznie trzy nieszczelności w gazociągach. Duński urząd ds. energii potwierdził, że są to dwa wycieki z NS1 na północny wschód od Bornholmu i jeden z NS2 na południowy wschód od tej wyspy.

Zobacz też: Seria wycieków z gazociągów Nord Stream. Celowe działanie? "Trudno o to podejrzewać Zachód"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1q2pf9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1q2pf9
Więcej tematów