ycipk-39onpr

Bez Donalda Tuska. Nowy sondaż prezydencki

Mocna pozycja Andrzeja Dudy w sondażu prezydenckim. Wygrywa starcie zarówno z Donaldem Tuskiem, jak i dwoma innymi potencjalnymi kandydatami opozycji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sondaż prezydencki. Dudek: jeśli nie Donald Tusk to może Władysław Kosiniak-Kamysz?
Sondaż prezydencki. Dudek: jeśli nie Donald Tusk to może Władysław Kosiniak-Kamysz? (East News, Fot: Andrzej Iwańczuk/Reporter)
ycipk-39onpr

Urzędujący prezydent prowadzi w sondażu przeprowadzonym przez IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej", portalu dziennik.pl i RMF FM. Pracownia wykonała trzy badania - każde z innym hipotetycznym, ale wspólnym, kandydatem Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się teraz, to z Andrzejem Dudą w pierwszej turze przegrałby Donald Tusk, Rafał Trzaskowski i Władysław Kosiniak Kamysz.

.
Podziel się
ycipk-39onpr

Poparcie dla Donalda Tuska (31,5 proc.) pokazuje, że byłby on w stanie zmobilizować największą grupę wyborców opoyzcji, ale nie pokonałby Andrzeja Dudy (46,2 proc.). Różnica między obecnym prezydentem a Rafałem Trzaskowskim jest jeszcze większa (45,9 proc. do 23,1 proc.).

Z kolei, jak zauważa RMF FM, start Władysława Kosiniaka-Kamysza w wyborach prezydenckich pokazuje demobilizację w szeregach wyborców Andrzeja Dudy. W taki wariancie zdobył on 40,1 proc. poparcia przy 27,6 proc. szefa ludowców.

- Jak na lider PSL 27 proc. poparcia to bardzo dobry wynik. To pokazuje, że jeśli Tusk nie zdecyduje się kandydować to Grzegorz Schetyna wybierze Kosiniaka-Kamysza - mówi "DGP" prof. Antoni Dudek, politolog.

ycipk-39onpr

Warto również zaznaczyć, że w przypadku rywalizacji Tuska z Dudą byłoby najmniej niezdecydowanych co do wyboru kandydata. W takim wariancie traci też Robert Biedroń, który w trzech badaniach zajął trzecie miejsce.

Sondaż przeprowadzono metodą CATI w dniach 7-8 czerwca 2019 r. na próbie 1100 dorosłych Polaków. Błąd statystyczny wynosi 3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-39onpr
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-39onpr

ycipk-39onpr
ycipk-39onpr