300 plus. Kiedy wypłata? Świadczenia trafiły do pierwszych rodziców
Dobry Start, nazywany 300 plus to program skierowany do rodziców dzieci rozpoczynających nowy rok szkolny. Wnioski o wypłatę świadczenia można składać od 1 lipca. Osoby, które wciąż nie przesłały dokumentów powinny się pospieszyć - gwarancja wypłaty środków do końca września obowiązuje wyłącznie w przypadku dotrzymania wskazanych przez ZUS terminów.
Program Dobry start zakłada wypłatę 300 złotych wsparcia dla wszystkich uczniów, rozpoczynających naukę w nowym roku szkolnym. Aby je otrzymać, niezbędne jest jednak spełnienie określonych warunków - w tym złożenie wniosku.
Kiedy złożyć wniosek o 300 plus? Ważny termin dla rodziców
Wnioski o świadczenie 300 plus należy składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokumenty można przesłać wyłącznie drogą elektroniczną - za pośrednictwem Portalu Usług Elektronicznych ZUS, rządowego portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Komputery od rządu. Minister zdradza, na co mogą liczyć uczniowie. "Środki są zabezpieczone"
Nabór wniosków o Dobry Strat ruszył 1 lipca i potrwa do 30 listopada. Jak jednak informuje ZUS, osoby, które prześlą wymagane dokumenty nie później niż do końca sierpnia, mogą liczyć na wypłatę środków do 30 września 2023 r. Złożenie wniosku w późniejszym terminie skutkuje wydłużeniem czasu oczekiwania na wypłatę do nawet 2 miesięcy.
Wypłaty 300 plus. Pierwsze środki trafiły do rodziców
Jak poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na konta rodziców trafiły pierwsze środki, wypłacane w ramach programu Dobry Strat. Pierwsza transza została przesłana w ubiegłym tygodniu, kolejna - w poniedziałek 24 lipca.
- Robimy wszystko, aby rodzice jak najszybciej po złożeniu wniosku otrzymali świadczenie. W poniedziałek przelaliśmy kolejne ok. 60 mln złotych w ramach programu. ZUS wypłacił do tej pory po 300 złotych wsparcia dla ponad 600 tys. dzieci - wskazała prof. Uścińska.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
300 plus. Dla kogo? Program skierowany jest do konkretnej grupy
Z programu Dobry Start mogą skorzystać rodzice dzieci rozpoczynających nowy rok szkolny - jednak wyłącznie, gdy nie ukończyły one 20. roku życia (24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnością). 300 plus nie obejmuje jednak dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz tzw. zerówek. Ze świadczenia nie mogą również korzystać studenci. O wypłacie świadczenia nie decyduje kryterium dochodowe gospodarstwa domowego.