Premier Kanady Justin Trudeau odbył w sobotę rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Donaldem Trumpem, podczas której poruszono temat wojny w Ukrainie. Jak poinformowało biuro prasowe kanadyjskiego rządu, dyskusja miała miejsce przed planowanym na poniedziałek wirtualnym spotkaniem krajów G7.
Spór przed szczytem G7. Trump rozmawiał z premierem Kanady
W czwartek "The Financial Times" donosił, że Stany Zjednoczone nie chcą, by w deklaracji krajów G7, upamiętniającej trzecią rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, znalazło się określenie Rosji jako agresora. W skład G7 wchodzą Kanada, Francja, Japonia, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania oraz USA, a także Unia Europejska.
Drugim istotnym tematem rozmowy Trudeau i Trumpa był problem fentanylu. Premier Kanady poinformował o działaniach podejmowanych na granicy kanadyjsko-amerykańskiej oraz o postępach w walce z tym problemem. Wspomniał o mianowaniu specjalnego urzędnika ds. fentanylu oraz o wpisaniu karteli narkotykowych na listę organizacji terrorystycznych. Podkreślił również, że ilość przejmowanego fentanylu na granicy spadła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Działania Trumpa ws. Ukrainy. "Oczekiwaliśmy zupełnie czegoś innego"
Stosunki między Kanadą a USA są napięte z powodu planów Trumpa dotyczących wprowadzenia ceł na import z Kanady. Dodatkowo, prezydent USA często określa Kanadę jako "51. stan" i wyraża chęć włączenia jej w granice Stanów Zjednoczonych. Trudeau stanowczo odrzuca takie sugestie, podkreślając suwerenność Kanady.
W nocy ze środy na czwartek, po zwycięstwie Kanady nad USA w meczu hokejowym, Trudeau napisał, że "nie odbierzesz nam naszego kraju – i nie odbierzesz nam naszej gry".
Planowane cła na import
Od 4 marca mają wejść w życie 25-procentowe cła na import z Kanady i Meksyku, które zostały odłożone o miesiąc. Powodem są zarzuty o niewystarczającą kontrolę granic i napływ nielegalnej imigracji oraz fentanylu. Kolejny pakiet ceł obejmie stal i aluminium, a trzeci pakiet wynika z dekretu Trumpa dotyczącego redukcji deficytu handlowego z kluczowymi partnerami gospodarczymi.
Czytaj także: