Wybory samorządowe 2024. Pierwsze komitety zostały zarejestrowane
W niedzielę 7 kwietnia 2024 odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. W ich trakcie wyborcy zdecydują, kto będzie reprezentował ich interesy na szczeblu władz lokalnych. Zanim udadzą się oni do urn, muszą poznać kandydatów ubiegających się o poszczególne stanowiska. Ci mogą zostać zgłoszeni przez komitety wyborcze, zarejestrowane przez PKW. Organ wskazał pierwsze zarejestrowane komitety.
06.02.2024 | aktual.: 15.03.2024 18:18
Prawo do zgłaszania kandydatów ubiegających się o poszczególne stanowiska w czasie wyborów samorządowych przysługuje komitetom wyborczym, które mogą zostać utworzone przez partie polityczne, koalicje partii politycznych, stowarzyszenia i organizacje społeczne oraz wyborców, zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie wyborczym. Te muszą natomiast zostać zarejestrowane przez Państwową Komisję Wyborczą. Jak wynika z wykazu zawiadomień, lista zarejestrowanych komitetów wydłuża się.
Wybory samorządowe 2024. Sprawdź najnowsze informacje.
Rejestracja komitetu wyborczego. Wybory samorządowe 2024. Lista PKW
Lista komitetów wyborczych - zarówno zgłoszonych, jak i tych, których zgłoszenie zostało rozpatrzone - jest na bieżąco aktualizowana przez Państwową Komisję Wyborczą. Jak wynika z wykazu zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego złożonych Państwowej Komisji Wyborczej w związku z wyborami samorządowymi, na wtorek 6 lutego 2024 odebranych zostało 12 zgłoszeń. Część z nich została już rozpatrzona.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z wykazu PKW wynika, że na dzień 6 lutego 2024 komitety tworzone przez:
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (KKW Koalicja Obywatelska) - otrzymał status: Zarejestrowany
- Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy (KW Bezpartyjni Samorządowcy) - otrzymał status: Zarejestrowany
- Komitet Wyborczy Normalny Kraj (KW Normalny Kraj Zarejestrowany) - otrzymał status: Zarejestrowany
- Komitet Wyborczy Stowarzyszenie Obywatele i Sprawiedliwość (KW Stowarzyszenie Obywatele i Sprawiedliwość) - otrzymał status: Zarejestrowany
- Komitet Wyborczy Związku Słowiańskiego (KW Związku Słowiańskiego) - otrzymał status: Zarejestrowany
- Komitet Wyborczy Ruch Naprawy Polski (KW Ruch Naprawy Polski) - otrzymał status: Zarejestrowany
- Komitet Wyborczy Ogólnopolska Federacja "Bezpartyjni i Samorządowcy" (KW "Bezpartyjni i Samorządowcy") - otrzymał status: Odmowa rejestracji
- Komitet Wyborczy Samoobrona (KW Samoobrona) - otrzymał status: Zarejestrowany
- Komitet Wyborczy Związku Zawodowego Rolnictwa Polskiego Wolni i Solidarni (KW ZZRPWIS) - otrzymał status: Odmowa rejestracji
- Komitet Wyborczy Koalicja Samorządowa OK Samorząd (KW Koalicja Samorządowa OK Samorząd) - otrzymał status: Odmowa rejestracji
- Komitet Wyborczy Stronnictwa Ludowego "Ojcowizna" RP (KW Ojcowizna) - otrzymał status: Zgłoszony
- Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (KW Prawo i Sprawiedliwość) - otrzymał status: Zgłoszony.
Jak wynika z kalendarza wyborczego, komitety wyborcze muszą zawiadomić odpowiednio Państwową Komisję Wyborczą lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu do dnia 12 lutego 2024 roku.
Wybory samorządowe 2024. Data. O tym zdecydują wyborcy
W czasie wyborów samorządowych na urząd wybrani zostaną członkowie rad gmin, powiatów, miast na prawach powiatu oraz sejmików województw. Ponadto 7 kwietnia 2024 roku odbędą się również wybory na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Dodatkowo w dniu wyborów samorządowych mieszkańcy Warszawy zdecydują o składach rad dzielnic.
W przypadku, gdy pierwsza tura wyborów samorządowych nie pozwoli na rozstrzygnięcie wyników, odbędzie się druga tura głosowania na burmistrzów, prezydentów miast, wójtów. Ta - zgodnie z obowiązującym prawem - odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia.