Trwa ładowanie...

Wybory samorządowe 2024. II tura. Czy na wybory można iść z paszportem?

W niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Wyborcy z 748 miast i gmin zdecydują o tym, kto zostanie wójtem, burmistrzem lub prezydentem danej miejscowości. Jakim dokumentem potwierdzą tożsamość przed Komisją wyborczą? Czy do lokalu wyborczego można zabrać ze sobą paszport?

Druga tura wyborów samorządowych. Jaki dokument zabrać do lokalu wyborczego?Druga tura wyborów samorządowych. Jaki dokument zabrać do lokalu wyborczego?Źródło: PAP, fot: Andrzej Jackowski
djcq29j
djcq29j

Art. 52 par. 1. Kodeksu wyborczego wskazuje, że przed przystąpieniem do głosowania wyborca okazuje obwodowej komisji dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości. Kiedy członek tej komisji potwierdzi tożsamość, wyda mu kartę do głosowania opatrzoną pieczęcią komisji wyborczej. Wyborca powinien zgodnie z przepisami potwierdzić otrzymanie tej karty własnym podpisem w przeznaczonej na to rubryce spisu wyborców. Jaki dokument zabrać na wybory?

Wybory samorządowe. Weryfikacja tożsamości wyborcy

Członkowie komisji wyborczej są zobowiązani do weryfikacji każdej osoby pod kątem posiadanego przez nią prawa wyborczego. Muszą sprawdzić, czy znajduje się ona w spisie wyborców. W tym celu legitymują każdego zgłaszającego się do lokalu wyborczego. Możliwość uzyskania urzędowej karty służącej do oddania głosu w wyborach, otrzymujemy po okazaniu członkowi komisji wyborczej dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Zwykle jest to dowód osobisty, ale nie musi tak być.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyznała co, Duda powiedział. Dziennikarz nie mógł uwierzyć

Podczas głosowania można również legitymować się np. paszportem. To podstawowy dokument, którym możemy posługiwać się w celu weryfikacji tożsamości. Jest niezbędny w czasie przekraczania granicy w krajach, które nie należą do strefy Schengen. Wyborcy, którzy udadzą się do lokali wyborczych, by zagłosować w drugiej turze wyborów samorządowych mogą również potwierdzić swoją tożsamość za pomocą innych dokumentów - na przykład prawa jazdy.

djcq29j

Co ciekawe, od 14 lipca 2023 roku polscy obywatele mogą posługiwać się także mDowodem. To pełnoprawny dokument tożsamości uznawany w urzędach, na poczcie czy w publicznych placówkach zdrowia i bankach. Komisje wyborcze muszą zaakceptować zarówno dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, jak i mDowód.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Wyborca musi znaleźć się w CRW

Od 4 sierpnia 2023 roku funkcjonuje w Polsce Centralny Rejestr Wyborców, w którym można sprawdzić posiadanie przez daną osobę prawa wybierania lub prawa udziału w referendum. Jeśli dana osoba nie figuruje w CRW, nie ma prawa do oddania głosu w wyborach samorządowych, parlamentarnych, prezydenckich czy europejskich. 

Wszystkie zasady tworzenia spisu wyborców zostały ujęte w rozdziale 5 Kodeksu wyborczego. Art. 26 stanowi, że wyborcę, któremu przysługuje prawo wybierania, uwzględnia się w spisie sporządzanym w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania, w którym dana osoba jest ujęta z urzędu lub na wniosek. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
djcq29j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djcq29j
Więcej tematów