Wybory samorządowe 2024. Gdańsk zdecydował
Mieszkańcy Gdańska zagłosowali w wyborach samorządowych. Znamy już wyniki. O urząd prezydenta ubiegało się siedmioro kandydatów. Wśród nich urzędująca prezydent miasta. Najwięcej głosów oddano na Aleksandrę Dulkiewicz.
Jak wynika z danych PKW, urzędująca prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w niedzielnych wyborach zdobyła 57,95 proc. oddanych głosów i została wybrana na drugą kadencję.
Kandydaci w Gdańsku
W wyścigu o fotel prezydenta Gdańska wystartowało siedmioro kandydatów. Na listach wyborczych znaleźli się:
- DULKIEWICZ Aleksandra Maria - KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
- RAKOWSKI Tomasz Jędrzej - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
- SZOSTAK Artur - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KOCHAM GDAŃSK - KANDYDACI NIEZALEŻNI
- URBANIAK Michał Piotr - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACI BEZPARTYJNI POLSKA JEST JEDNA DLA POMORZA
- ANDRZEJCZAK Mariusz Piotr - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MARIUSZ ANDRZEJCZAK DLA GDAŃSKA
- SZCZEPAŃSKI Adam Aleksander - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW SPOŁECZNY GDAŃSK - MIASTO DLA LUDZI
- PECKA Andrzej Leszek - KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNA GDAŃSKA DROGA 2050
Aleksandra Dulkiewicz po raz drugi została prezydentką miasta
Dulkiewicz prezydentem Gdańska jest od 2019 roku. Wygrała wówczas przedterminowe wybory przeprowadzone po tragicznej śmierci ówczesnego włodarza miasta Pawła Adamowicza. Po śmierci Adamowicza, Dulkiewicz - która była wiceprezydentem miasta - przyjęła propozycję szefa KPRM Michała Dworczyka i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha dotyczącą objęcia funkcji komisarza w Gdańska.
19 stycznia 2019 r. podczas uroczystości pogrzebowych Adamowicza, mówiła: "Róbmy wszystko, żeby być taką wspólnotą, o jakiej marzył nasz prezydent Paweł Adamowicz: bądźmy otwarci, bądźmy gościnni, bądźmy solidarni, szanujmy tych, którzy myślą inaczej, przekonujmy się siłą argumentów, a nie argumentami siły. Okazujmy sobie dobroć na co dzień, a nie od święta, żyjmy lepiej ze sobą i dla siebie".
"Panie prezydencie, kochany szefie, drogi Pawle - doglądaj tam z góry naszych spraw, my tutaj na miejscu będziemy troszczyć się o siebie wzajemnie i o twój, nasz Gdańsk. Obiecuję, że wypełnimy Twój testament, bo Gdańsk to przecież najcudowniejsze miasto na świecie. Do zobaczenia" - dodała.
22 stycznia 2019 r. Dulkiewicz informowała, że podjęła decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta Gdańska, choć - jak mówiła - kontekst jest dla niej bardzo, bardzo trudny i bolesny. Wiem, że prezydent Adamowicz by sobie tego życzył - mówiła. Zapowiedziała, że będzie kandydowała z listy stowarzyszenia "Wszystko dla Gdańska", które zostało założone przez Pawła Adamowicza. "Tworzyliśmy je wspólnie i jest to środowisko progdańskie, proobywatelskie i chciałabym je godnie reprezentować" - dodała.
Dulkiewicz mówi o sobie, że – jako samorządowiec, dojrzewała pod mentorską opieką Pawła Adamowicza, który sprawował funkcję prezydenta Gdańska nieprzerwanie od 1998 do 2019 r. "Paweł Adamowicz był, jest i pozostanie dla mnie autorytetem; był mentorem, który obdarzał zaufaniem i rzucał na głęboką wodę" – mówiła kilka dni po tragicznej śmierci samorządowca, podczas urządzonego w Europejskim Centrum Solidarności wieczoru wspomnień. "Szef inwestował w każdego, uważał podsuwanie lektur, podsumowanie dobrych pomysłów za swoją nie wiem, czy misję, ale taki po prostu był" - podkreślała.
W przedterminowych wyborach, które odbyły się 3 marca 2019 r., Dulkiewicz otrzymała 82,22 proc. poparcia. W wyścigu o prezydencki fotel pokonała Grzegorza Brauna (11,86 proc.) oraz działacza katolickiego i przedsiębiorcę budowlanego Marka Skibę (5,92 proc.).
Źródło: PKW