Trwa ładowanie...

Wybory samorządowe 2024. Czym jest tryb wyboczy?

Kampania wyborcza w związku z wyborami samorządowymi trwa. W jej trakcie może dochodzić do sporów na tle politycznych, które swój finał znajdą w sądzie. Przepisy Kodeksu Wyborczego przewidują w tym przypadku określone działanie. Czym jest tryb wyborczy i postępowania w nim prowadzone?

Tryb wyborczy i procesy w trybie wyborczym. Mogą pojawić się przed wyborami samorządowymi 2024Tryb wyborczy i procesy w trybie wyborczym. Mogą pojawić się przed wyborami samorządowymi 2024Źródło: East News, fot: Marcin Pawlukiewicz/REPORTER
d9z4kyr
d9z4kyr

Działania odbywające się w czasie kampanii wyborczej - w tym również te dotyczące agitacji na rzecz danego kandydata lub komitetu - są regulowane przepisami Kodeksu wyborczego. Zgodnie z nimi, w przypadku rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat kandydata lub komitetu, możliwe jest wszczęcie postępowania w trybie wyborczym. Na jakich zasadach się to odbywa?

Wybory samorządowe 2024. Sprawdź najnowsze informacje.

Czym są postępowania w trybie wyborczym?

Jak wskazuje treść artykułu 111. Kodeksu wyborczego, jeżeli w czasie kampanii wyborczej dojdzie do rozpowszechniania materiałów wyborczych - szczególnie plakatów, haseł, ulotek, wypowiedzi - lub innej agitacji wyborczej, zawierających informacje nieprawdziwe, kandydaci lub pełnomocnicy komitetów wyborczych mogą dochodzić swoich praw w drodze postępowania sądowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zielony Ład powstał w Polsce? Telus tłumaczy się za Wojciechowskiego.

Wspomniany artykuł precyzuje również, że w tym przypadku można wnosić o wydanie orzeczenia:

  • zakazu rozpowszechniania takich informacji
  • przepadku materiałów wyborczych zawierających nieprawdziwe informacje
  • nakazania sprostowania nieprawdziwych informacji
  • nakazania publikacji odpowiedzi na stwierdzenia naruszające dobra osobiste
  • nakazania przeproszenia osoby, której dobra osobiste zostały naruszone
  • nakazania uczestnikowi postępowania wpłacenia kwoty do 100 tys. złotych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Wybory 2024. Tryb wyborczy określony czasowo

Jak wynika z przepisów prawa, sąd okręgowy na rozpoznanie złożonego wniosku w postępowaniu nieprocesowym ma 24 godziny. "Na postanowienie sądu okręgowego przysługuje w ciągu 24 godzin zażalenie do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin. Od postanowienia sądu apelacyjnego nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu" - wskazują przepisy. Na publikację przeprosin, sprostowania bądź odpowiedzi na wniosek strona postępowania ma natomiast maksymalnie 48 godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9z4kyr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9z4kyr
Więcej tematów