Wybory samorządowe 2024. Czym jest tryb wyboczy?
Kampania wyborcza w związku z wyborami samorządowymi trwa. W jej trakcie może dochodzić do sporów na tle politycznych, które swój finał znajdą w sądzie. Przepisy Kodeksu Wyborczego przewidują w tym przypadku określone działanie. Czym jest tryb wyborczy i postępowania w nim prowadzone?
27.02.2024 | aktual.: 15.03.2024 18:14
Działania odbywające się w czasie kampanii wyborczej - w tym również te dotyczące agitacji na rzecz danego kandydata lub komitetu - są regulowane przepisami Kodeksu wyborczego. Zgodnie z nimi, w przypadku rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat kandydata lub komitetu, możliwe jest wszczęcie postępowania w trybie wyborczym. Na jakich zasadach się to odbywa?
Wybory samorządowe 2024. Sprawdź najnowsze informacje.
Czym są postępowania w trybie wyborczym?
Jak wskazuje treść artykułu 111. Kodeksu wyborczego, jeżeli w czasie kampanii wyborczej dojdzie do rozpowszechniania materiałów wyborczych - szczególnie plakatów, haseł, ulotek, wypowiedzi - lub innej agitacji wyborczej, zawierających informacje nieprawdziwe, kandydaci lub pełnomocnicy komitetów wyborczych mogą dochodzić swoich praw w drodze postępowania sądowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomniany artykuł precyzuje również, że w tym przypadku można wnosić o wydanie orzeczenia:
- zakazu rozpowszechniania takich informacji
- przepadku materiałów wyborczych zawierających nieprawdziwe informacje
- nakazania sprostowania nieprawdziwych informacji
- nakazania publikacji odpowiedzi na stwierdzenia naruszające dobra osobiste
- nakazania przeproszenia osoby, której dobra osobiste zostały naruszone
- nakazania uczestnikowi postępowania wpłacenia kwoty do 100 tys. złotych na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Wybory 2024. Tryb wyborczy określony czasowo
Jak wynika z przepisów prawa, sąd okręgowy na rozpoznanie złożonego wniosku w postępowaniu nieprocesowym ma 24 godziny. "Na postanowienie sądu okręgowego przysługuje w ciągu 24 godzin zażalenie do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin. Od postanowienia sądu apelacyjnego nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu" - wskazują przepisy. Na publikację przeprosin, sprostowania bądź odpowiedzi na wniosek strona postępowania ma natomiast maksymalnie 48 godzin.