Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne 2019. Powyborcze plany Lewicy. Przecieki

SLD i Wiosna po wyborach połączą się w jedną partię - wynika z nieoficjalnych przecieków mediów. Co z Razem? Ma zamiar utworzyć w Sejmie osobne koło poselskie.

Share
Wybory parlamentarne 2019. Powyborcze plany Lewicy. Przecieki
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d1jpnhr

O kulisach powyborczych planów Lewicy pisze "Gazeta Wyborcza". - Mieszamy starszych działaczy z młodzieńczą świeżością - mówi dziennikowi jeden z polityków Lewicy. Nie wyklucza, że z czasem razem do nich dołączy.

- Jakby Razem do nas dołączyło, moglibyśmy mówić do każdego, zarówno do ludzi na wsi, jak i do intelektualistów z placu Zbawiciela. Nie mogliśmy tego teraz przećwiczyć, bo kampania jest za krótka - mówi "Wyborczej" polityk Wiosny. - Chcą mieć czas na sprawdzenie nas w boju, zobaczyć, jak głosujemy. I po jakimś czasie może się przyłączą - dodaje inny.

d1jpnhr

O możliwym połączeniu SLD i Wiosny już w sierpniu informował tygodnik "Wprost".

Tajne sondaże niekorzystne dla PiS? Tajemnicza odpowiedź Lubnauer

Kontrowersje wewnątrz koalicji ma wzbudzać działanie byłego premiera Leszka Millera. - Pomaga w kampanii w Wielkopolsce, ale w Warszawie wspiera Monikę Jaruzelską, która nam wszystkim szkodzi - mówią "GW" jej działacze.

Jaruzelska startuje do Senatu z kanapowego ugrupowania Polska Lewica, łamiąc tzw. pakt senacki opozycji. W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" mówiła, że Czarzasty wyciął ją z list Lewicy, bo "bliższa jego sercu jest Anna Maria Żukowska". Na sugestie o romansie szef SLD reagował w programie Wirtualnej Polski "Tłit".

d1jpnhr

Wybory parlamentarne 2019. Co mówią sondaże?

Przypomnijmy, Lewicę tworzą obecnie SLD, Wiosna i Lewica Razem (dawniej Partia Razem). Formalnie to nie koalicja, bo wszyscy kandydaci startują z list SLD. Żeby dostać się do Sejmu, wystarczy im 5 proc. (a nie 8 proc., jak w przypadku koalicji).

Ostatnie sondaże wskazują, że Lewicę w Sejmie zobaczymy na pewno. Z najnowszego, przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej", wynika, że PiS może liczyć na 42,4 proc. głosów. 22,7 proc. respondentów deklaruje, że zagłosuje na Koalicję Obywatelską, a 13,1 proc. - na Lewicę. Do Sejmu dostałyby się także Koalicja Polska, czyli połączone siły PSL i Kukiz'15 (5,6 proc.).

Szansy na dobry wynik KO i Lewica mogą jednak upatrywać w wysokim zaangażowaniu swoich wyborców. Według badania aż 94 proc. przedstawicieli elektoratu Lewicy jest "bardzo zdeterminowanych" do głosowania.

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się 13 października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1jpnhr

Podziel się opinią

Share
d1jpnhr
d1jpnhr
Więcej tematów