Trwa ładowanie...

Wybory 2023. Godziny otwarcia lokali wyborczych

15 października Polacy wybiorą posłów i senatorów. Głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, zlokalizowanych w Polsce oraz za granicą. W jakich godzinach otwarte są lokale wyborcze? Do której godziny można zagłosować?

Godziny otwarcia lokali wyborczych. Do której można zagłosować w wyborach?Godziny otwarcia lokali wyborczych. Do której można zagłosować w wyborach?Źródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d4b2oi5
d4b2oi5

W wyborach parlamentarnych 2023 polscy obywatele wybiorą 460 posłów oraz 100 senatorów. Głosy będzie można oddać w lokalu wyborczym, zgodnym z miejscem stałego zameldowania lub w miejscu pobytu w Polsce, lub za granicą - jednak tylko po dopisaniu do spisu bądź rejestru wyborców.

Lokale wyborcze. Godziny otwarcia. Prawo wskazuje jasno

Godziny pracy obwodowych komisji wyborczych, a więc otwarcia lokali wyborczych, reguluje Ustawa kodeks wyborczy. Zgodnie z jego przepisami, głosowanie w wyborach odbywa się w godzinach 7:00-21:00.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kosiniak-Kamysz: droga do dechrystianizacji Polski prowadzi przez PiS

Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.

d4b2oi5

Osoby, które nie zdążyły oddać głosu do godziny 21:00, będą mogły tego dokonać wyłącznie w sytuacji, gdy przybyły do lokalu wyborczego przed zakończeniem głosowania. Polskie prawo wskazuje jednak wyjątki, w których głosowanie może odbywać się w innych godzinach lub nawet w innym dniu.

Do której trwa głosowanie w wyborach? Dwa wyjątki

Udział w głosowaniu w wyborach parlamentarnych mogą wziąć osoby przebywające w Polsce, jak również uprawnieni obywatele RP, przebywający na polskich statkach morskich oraz za granicą. W pierwszym przypadku głosowanie może rozpocząć się później lub zakończyć wcześniej, o ile nie wpłynie to na możliwość oddania głosu przez wszystkich uprawnionych wyborców. Jak wskazuje Kodeks wyborczy, "obwodowa komisja wyborcza może zarządzić wcześniejsze zakończenie głosowania w odrębnych obwodach głosowania oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, jeżeli wszyscy wyborcy wpisani do spisu wyborców oddali swe głosy. Zarządzenie wcześniejszego zakończenia głosowania może nastąpić nie wcześniej niż o godzinie 18:00".

Drugi z wyjątków, który wskazuje na możliwość przeprowadzenia wyborów w innym czasie, dotyczy głosowania za granicą. Co do zasady, głosowanie w lokalach znajdujących się poza granicami RP odbywa się w godzinach 7:00-21:00 czasu lokalnego. Jak jednak wskazuje art. 39 par. 6 Kodeksu wyborczego, "jeżeli głosowanie miałoby być zakończone w dniu następnym po dniu głosowania w kraju, głosowanie przeprowadza się w dniu poprzedzającym". Oznacza to, że mieszkańcy m.in. Stanów Zjednoczonych Ameryki zagłosują w wyborach dzień wcześniej.

d4b2oi5
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4b2oi5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b2oi5
Więcej tematów