RegionalneWarszawaProtest przed Ministerstwem Sprawiedliwości. Zatrzymany za "naruszenie miru domowego"

Protest przed Ministerstwem Sprawiedliwości. Zatrzymany za "naruszenie miru domowego"

Protest przed Ministerstwem Sprawiedliwości. Zatrzymany za "naruszenie miru domowego"
Źródło zdjęć: © East News | PIOTR MOLECKI
12.12.2019 18:07

Jeden z protestujących przed Ministerstwem Sprawiedliwości Obywateli RP został zatrzymany przez policję. Usłyszał zarzut "naruszenia miru domowego". Działacze ruchu zapowiadają kontynuowanie pikiety przed resortem Zbigniewa Ziobry.

  • Trwa protest przed ministerstwem Zbigniewa Ziobry
  • Jeden z działaczy został zatrzymany
  • Członek ORP usłyszał zarzut "naruszenia miru domowego"

Od poniedziałku Obywatele RP protestują przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich w Warszawie. W czwartek aktywiści wracający z pikiety zostali zatrzymani przez policję na Placu Trzech Krzyży - informują Obywatele RP na Facebooku.

"Od jednego z nich, Janusza Polowczyka, policja zażądała okazania dokumentów, nie podając żadnej podstawy faktycznej tego żądania. Gdy odmówił, został zatrzymany i przewieziony do komendy na Wilczej, gdzie postawiono mu zarzut 'naruszenia miru domowego' - artykuł 193 Kodeksu karnego" - czytamy w poście.

Naruszenie miru? Sądy uważają inaczej

Obywatele RP przypominają, że w ostatnich latach sądy nie raz orzekały w takich sprawach i stwierdzały, że blokady instytucji publicznych, takich jak Sejm czy ministerstwo, nie są naruszeniem miru domowego.

"Co więcej, Obywatele RP nie demonstrowali wewnątrz budynku, nie blokowali dostępu do ministerstwa, a jedynie utrudniali wjazd samochodom (w przypadku jednej z bram zresztą zakazany przez znaki drogowe) stojąc przy ogrodzeniu" - podkreślają działacze.

Janusz Polowczyk zapowiedział, że złoży skargę na zatrzymanie. Aktywiści ORP zapowiadają, że akcja protestacyjna będzie kontynuowana.

Pięć postulatów Obywateli RP

Pierwsza pikieta odbyła się w poniedziałek. Obywatele RP zablokowali wówczas oba wjazdy do Ministerstwa Sprawiedliwości - od strony Al. Ujazdowskich i ul. Koszykowej.

Działacze ruchu przedstawili pięć postulatów. Żądają przywrócenia do pracy zawieszonego sędziego Pawła Juszczyszyna, niepolitycznej Krajowej Rady Sądownictwa, likwidacji politycznego systemu represji wobec sędziów oraz sądów niezależnych od polityków. Domagają się też, aby władza wykonawcza i ustawodawcza respektowała prawomocne orzeczenia sądów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także