Trwa ładowanie...

W Tatrach trudne warunki. Sprawdź sprzęt przed wyjściem w góry

• W Tatrach panują trudne warunki do turystyki górskiej
• Wyższe partie gór są oblodzone

Share
W Tatrach trudne warunki. Sprawdź sprzęt przed wyjściem w góry
Źródło: Fotolia
d2kwxr1

Mimo, że do lata coraz bliżej, w Tatrach panuje wczesna wiosna. To oznacza, że część szlaków wciąż jest oblodzonych i panują tam trudne warunki do turystyki górskiej.

- Za nami niezbyt ciepły, trochę deszczowy tydzień w Tatrach. Na tatrzańskich szlakach apogeum szkolnych wycieczek. Po tych najwyżej położonych, na których zalega jeszcze sporo śniegu, wędrowało też trochę indywidualnych turystów. Dla tych, którzy nie posiadali raków i czekana, śnieg okazał się nie do przebycia. W kilku przypadkach w wydostaniu się z takiej śnieżnej pułapki pomagali ratownicy - mówi Adam Marasek z TOPR.

d2kwxr1

Jak informują TOPR-owcy, regularnie otrzymują prośby o interwencję.

- W niedzielę rano do TOPR zadzwonił turysta. Powiedział, że wraz z kolegą utknęli pod Zawratem od strony Hali Gąsienicowej. Nie mieli raków i czekanów i bali się wyjść po stromych twardych śniegach. Z pomocą pospieszyli im ratownicy pełniący dyżur w Stawach. Po dojściu do turystów założono im uprzęże i, asekurując, wyprowadzono ich na Zawrat, sprowadzając stromym terenem w rejon Kołowej Czuby, skąd już samodzielnie ruszyli do schroniska - relacjonują ratownicy.

TOPR-owcy informują, że w najbliższym czasie przewidywanych jest sporo deszczowych i burzowych dni. Dopiero pod koniec tygodnia pogoda ma się poprawić.

góry radzimy sprawdzić aktualną prognozę pogody i na jej podstawie planować tatrzańskie wycieczki - dodają.

Tylko w ostatni poniedziałek doszło do 5 niebezpiecznych sytuacji, w których pomocy potrzebowało 8 turystów nieprzygotowanych do wyjścia na tatrzańskie szlaki.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2kwxr1

Podziel się opinią

Share
d2kwxr1
d2kwxr1
Więcej tematów