Ustawa dezubekizacyjna. Trybunał Konstytucyjny przesuwa ogłoszenie orzeczenia
Trybunał Konstytucyjny przesunął ogłoszenie orzeczenia w sprawie ustawy dezubekizacyjnej na 20 października. Oficjalnie przesunięcie daty ogłoszenia wyroku nastąpiło "z przyczyn obiektywnych".
12.10.2020 21:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pierwotnie orzeczenie w sprawie miało być ogłoszone we wtorek, jednak jak podała rzecznik Trybunału Aleksandra Wójcik, termin został przesunięty na 20 października. Powodem takiej decyzji miały być "przyczyny obiektywne". Rzecznik zaapelowała o niedoszukiwanie się sensacji.
Ustawa dezubekizacyjna to potoczna nazwa ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji i innych służb. Na jej mocy (ustawa weszła w życie w październiku 2017 roku) emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Sprawa budziła liczne kontrowersje. Sąd Okręgowy w Warszawie, który skierował sprawę do Trybunału zastanawiał się, czy w takiej sytuacji prawo może działać wstecz.
Ustawie dezubekizacyjnej przyglądał się także Sąd Najwyższy. Ten sąd bada jednak konkretne zapisy ustawy, w związku z czym nie dochodzi do sporu kompetencyjnego między nim, a Trybunałem, który bada czy ustawa jest zgodna z Konstytucją.
Na mocy ustawy obniżono wartość rent i emerytur prawie 39 tys. byłym milicjantom i funkcjonariuszom służby bezpieczeństwa.