Trwa ładowanie...
d37bd44

Prezes TK Julia Przyłębska naradzała się z władzami PiS i prezydentem w Belwederze

Jak ustaliła WP, w grudniu ubiegłego roku w Belwederze doszło do tajnej narady kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości z prezydentem Andrzejem Dudą. Głównym tematem były zmiany w sądownictwie wprowadzane tzw. ustawą kagańcową. W spotkaniu uczestniczyła również prezes Trybunału Julia Przyłębska. Biuro prasowe TK informuje nas, że prezes nie bierze udziału w partyjnych naradach. Równocześnie dodaje, że uczestniczy w "różnych spotkaniach", także tych organizowanych przez Kancelarię Prezydenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na naradę do Belwederu Julie Przyłębską miał zaprosić prezes Jarosław Kaczyński
Na naradę do Belwederu Julie Przyłębską miał zaprosić prezes Jarosław Kaczyński (East News, Fot: Andrzej Iwańczuk)
d37bd44

Informację udało nam się potwierdzić nieoficjalnie w dwóch źródłach, zarówno zbliżonych do Pałacu Prezydenckiego, jak i w otoczeniu kierownictwa PiS. Do spotkania doszło w drugiej połowie grudnia, prawdopodobnie tuż przed sejmową dyskusją i głosowaniem ws. tzw. ustawy "kagańcowej”, dotyczącej wymiaru sprawiedliwości. Sejm przegłosował projekt autorstwa PiS 20 grudnia ub. roku.

Według naszych informatorów, uczestnikami narady byli m.in. prezydent Andrzej Duda i jego ministrowie, prezes Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, szef klubu PiS Ryszard Terlecki i europoseł Joachim Brudziński. Na spotkaniu pojawiła się też Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jak udało nam się ustalić, przyjechała na zaproszenie prezesa Kaczyńskiego.

– Narada dotyczyła zmiany przepisów mających dyscyplinować sędziów, a także strategii na wypadek krytyki ze strony unijnych instytucji – mówi nam nasz informator. Na spotkaniu miała zapaść decyzja, że w sprawie wprowadzanych zmian w wymiarze sprawiedliwości PiS nie pójdzie na żadne ustępstwa.

d37bd44

Zobacz też: Wojna o sądy. Kidawa-Błońska mówi o zamachu stanu. Reakcja wicepremiera Sasina: bredzi

Co prezes Przyłębska, stojąca na czele Trybunału Konstytucyjnego, robiła na partyjnej naradzie z udziałem prezydenta w Belwederze? Pytania w tej sprawie wysłaliśmy w poniedziałek w południe. Odpowiedzi, w których Trybunał zaprzecza jakoby Przyłębska pojawiła się na partyjnej naradzie, nadeszły ok. 19.00 w poniedziałek. W przesłanej informacji, biuro prasowe TK przekazało nam również, że prezes TK uczestniczy w "różnych spotkaniach", także tych organizowanych przez Kancelarię Prezydenta.

- Kategorycznie zaprzeczamy jakoby doszło do opisanego spotkania w Pańskim pytaniu. Prezes Trybunału Konstytucyjnego nie uczestniczy w naradach kierownictw żadnych partii politycznych. Ponadto informujemy, że Prezes Trybunału Konstytucyjnego uczestniczy w wielu różnych spotkaniach organizowanych przez Kancelarię Prezydenta, Premiera, Sejmu, Senatu jak również przez inne organy państwowe - napisało nam biuro prasowe Trybunału.

d37bd44

Przypomnijmy, że od chwili wyboru Julii Przyłębskiej na prezesa Trybunału Konstytucyjnego, organ władzy sądowniczej zaczął być postrzegany jako upolityczniony i daleki od niezależności.

Nie bez znaczenia są tu bardzo dobre relacje między szefową Trybunału a prezesem Jarosławem Kaczyńskim. W jednym z wywiadów polityk nazwał ją "odkryciem towarzyskim”. - To jest moje odkrycie towarzyskie ostatnich lat, naprawdę przemiła osoba. Ona jest Prezesem Trybunału Konstytucyjnego, ale to są całkiem prywatne znajomości. Bardzo lubię u niej przybywać. Zresztą wiele osób u niej bywa – mówił w TVP.

Z kolei jak ujawniła "Gazeta Wyborcza", w mieszkaniu prezes Trybunału Konstytucyjnego odbywają się cykliczne spotkania i biorą w nich udział prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz premier Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, jak informował portal Onet,w ubiegłą środę, a więc w przededniu podjęcia uchwały przez Sąd Najwyższy prezes PiS Jarosław Kaczyński miał odwiedzić Julię Przyłębską w jej prywatnym mieszkaniu. Nieoficjalnie, rozmowa miała dotyczyć powstrzymania decyzji prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gerdsorf, która nie miała zamiaru rezygnować z posiedzenia połączonych trzech Izb SN.

d37bd44

Po kilku dniach od publikacji, Trybunał zaprzecza również tej informacji podawanej przez większość mediów. - Nieprawdziwa jest informacja, jakoby w dniu 22 stycznia w mieszkaniu Pani Julii Przyłębskiej, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego doszło do spotkania z Panem Jarosławem Kaczyńskim. Kategorycznie oświadczamy, że nie było takiego spotkania - informuje WP Aleksandra Wójcik, rzecznik prasowy Trybunału Konstytucyjnego. Sprawdziliśmy, żadna redakcja, w tym także Onet, nie prostowały tej informacji.

Tego samego dnia Kaczyński pojawił się w gabinecie marszałek Sejmu Elżbiety Witek, później w mieszkaniu u prezes TK. W efekcie, Witek złożyła wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym, a prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska próbowała zawiesić posiedzenie trzech izb SN. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego jednak zignorowała stanowisko Trybunału.

Zdaniem prawników, w obecnej sytuacji Trybunał nie spełnia swoich podstawowych funkcji. - Trybunał Konstytucyjny nie jest już organem czuwającym nad konstytucyjnością i spójnością systemu prawnego. Ale organem formalnie legalizującym projekt politycznej zmiany ustroju wymiaru sprawiedliwości, realizowany bez zmiany konstytucji – mówiła OKO.press prof. Ewa Łętowska, były Rzecznik Praw Obywatelskich i b. sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d37bd44

Podziel się opinią

Share

d37bd44

d37bd44
Więcej tematów