Kontrowersyjna ustawa dezubekizacyjna. Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę
Trybunał Konstytucyjny odroczył w środę rozprawę w sprawie wniosku warszawskiego sądu o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. ustawy dezubekizacyjnej.
Trybunał Konstytucyjny zajął się budzącą kontrowersje ustawą dezubekizacyjną. Jak relacjonuje RMF24, sędzia sprawozdawca Justyn Piskorski przywołał niektóre zastrzeżenia do ustawy zgłoszone przez warszawski Sąd Okręgowy, który zakwestionował konstytucyjność przepisów.
Rozprawa została odroczona. Przerwę do sierpnia zarządziła prezes TK Julia Przyłębska.
Kontrowersyjna ustawa dezubekizacyjna
Przypomnijmy, że obowiązująca od 1 października 2017 r. ustawa dezubekizacyjna zakłada obniżki emerytur funkcjonariuszy służb i policjantów, którzy choć jeden dzień przepracowali w SB, instytucji podlegającej komunistycznemu MSW lub w specsłużbach MON. Objęła prawie 39 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL, którym w myśl nowych przepisów obniżono emerytury i renty.
W sprawie ustawy interweniował rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Na początku 2018 r. wystąpił do szefa MSWiA, by ją zmienić. Tłumaczył to tym, że obniżenie świadczenia nie ma żadnego związku z indywidualną oceną postępowania funkcjonariuszy.
Zdecydowana większość byłych funkcjonariuszy odwołała się od decyzji o obniżeniu im emerytury do sądu. Na wyrok będą jednak musieli poczekać, bo ustawa dezubekizacyjna została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz też: Wyniki wyborów 2020. Michał Dworczyk mówi o pierwszych wnioskach
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.