Trwa ładowanie...
d3jcb0v

Julia Przyłębska

Najnowsze informacje
1.8
(32 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Bydgoszcz

d3jcb0v
Agencja Forum
Źródło: Agencja Forum

Julia Przyłębska jest polską prawniczką i członkiem Trybunału Konstytucyjnego od grudnia 2015 roku. W grudniu 2016 roku zastąpiła Andrzeja Rzeplińskiego na stanowisku prezesa TK.

Julia Przyłębska – wykształcenie

Julia Przyłębska urodziła się 16 listopada 1959 roku w Bydgoszczy pod nazwiskiem Żmudzińska. Uczyła się w liceum w Poznaniu, a następnie studiowała prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Działała w tym czasie w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Tytuł magistra uzyskała w 1982 roku, broniąc pracę dyplomową na temat pojęcia dóbr osobistych. Odbyła aplikację sędziowską i asesurę w latach 1984–1988 i została sędzią Sądu Rejonowego w Poznaniu.

Julia Przyłębska – kariera zawodowa

Julia Przyłębska w latach 1991–1998 działała na stanowisku sędziego delegowanego, później w Wydziale Ubezpieczeń Społecznych poznańskiego Sądu Wojewódzkiego. Między 1990 a 1992 rokiem zasiadała też na stanowisku przewodniczącego Rady Pracowniczej w ramach Okręgu Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu.

W 1998 roku Julia Przyłębska odeszła ze stanowiska sędziego i podjęła pracę jako konsul i dyplomata, a także radca w Ambasadzie w Berlinie i Kolonii. W 2001 roku usiłowała powrócić do pracy jako sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu, a mimo negatywnej opinii wystawionej przez Kolegium Sędziów, na stanowisko powołał ją w październiku prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Zrzekła się stanowiska w 2003 roku i wyjechała do Berlina, gdzie podjęła pracę w służbie dyplomatycznej. W 2007 roku Julia Przyłębska została ponownie powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Julia Przyłębska – praca w Trybunale Konstytucyjnym

Partia Prawo i Sprawiedliwość 1 grudnia 2015 roku zgłosiła kandydaturę Julii Przyłębskiej na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego – została ona pozytywnie rozpatrzona przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka i 2 grudnia 2015 roku Sejm przegłosował wybór Przyłębskiej na sędziego TK, jej kadencja miała rozpocząć się z dniem 9 grudnia. Punktem spornym stała się uchwała Sejmu VII kadencji z 23 października 2015 roku, która na to stanowisko powoływała Andrzeja Sokalę.

9 grudnia 2015 roku Julia Przyłębska objęła stanowisko sędziego TK. Cała sprawa doprowadziła do głośnego sporu o Trybunał Konstytucyjny, którego wynikiem było m.in. powołanie Komitetu Obrony Demokracji. 21 grudnia 2016 roku prezydent Andrzej Duda powołał Julię Przyłębską na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Julia Przyłębska – życie prywatne

Julia Przyłębska jest żoną Andrzeja Przyłębskiego, profesora filozofii UAM w Poznaniu, który od 2016 roku pełni funkcję ambasadora Polski w Berlinie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jcb0v
d3jcb0v
d3jcb0v
Więcej tematów
d3jcb0v