Trwa ładowanie...
d4c6cv8

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się dezubekizacją. Joanna Lichocka: będziemy bronić tej ustawy

Trybunał Konstytucyjny wznowił we wtorek odroczone postępowanie ws. tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Joanna Lichocka ma nadzieję, że TK nie dopatrzy się w niej żadnych niedogodności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dezubekizacja pod lupą Trybunału Konstytucyjnego. Joanna Lichocka liczy na korzystny wyrok TK
Dezubekizacja pod lupą Trybunału Konstytucyjnego. Joanna Lichocka liczy na korzystny wyrok TK (East News, Fot: Piotr Molecki)
d4c6cv8

Trybunał Konstytucyjny kontynuował we wtorek badanie tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Sprawa jest rozpoznawana od połowy lipca, na wniosek warszawskiego Sądu Okręgowego z 2018 roku. Ostatnia rozprawa z 11 września została odroczona. TK zebrał się już w tej sprawie po raz trzeci. Termin ogłoszenia wyroku wyznaczono na 13 października. Przedstawiciele Sejmu i Prokuratora Generalnego chcą uznania zaskarżonych przepisów za zgodnych z konstytucją.

Dezubekizacja pod lupą Trybunału Konstytucyjnego. Joanna Lichocka liczy na korzystny wyrok TK

O sprawę, jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia, była pytana Joanna Lichocka. Na antenie Polskiego Radia 24 zapowiedziała, że będzie "konsekwentnie bronić ustawy dezubekizacyjnej". Wyraziła nadzieję, że TK nie dopatrzy się w niej żadnych niezgodności z konstytucją. - Przypomnę, że PiS przeprowadziło ustawę, która odebrała nienależne przywileje funkcjonariuszom totalitarnego systemu, służb specjalnych. Oni mają wypłacane emerytury na średnim poziomie - zaznaczyła.

d4c6cv8

Przeczytaj: Dezubekizacja przegraną PiS? Sąd Najwyższy podjął decyzję. Nie każdy na niej zyska

- Nie widzimy powodu, by za walkę z wolnościowymi aspiracjami Polaków, za prześladowanie działaczy opozycji dawni funkcjonariusze służb specjalnych PRL byli wynagradzani przez polskie państwo, wręcz przeciwnie, to im się nie należy - kontynuowała posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Zaznaczyła jednak, że "środowiska postkomunistyczne mają bardzo silne wpływy w mediach komercyjnych i w sądownictwie".

Sąd Okręgowy w Warszawie kwestionuje tzw. ustawę dezubekizacyjną. Jest zgodna z konstytucją?

Lichocka poparła również petycję, którą do prezes TK Julii Przyłębskiej wysłali działacze opozycji demokratycznej w PRL. Domagają się w niej stwierdzenia zgodności z konstytucją wszystkich zakwestionowanych przepisów. Wątpliwości stołecznego sądu związane są z zasadą ochrony praw nabytych, zaufania obywatela do państwa prawa i stanowionego przez niego prawa oraz niedziałania prawa wstecz.

d4c6cv8

Przeczytaj również: Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. dezubekizacji. Gen. Marian Janicki dla WP: zrobiono z nas oprawców

Koronawirus w PiS. "Prezes Jarosław Kaczyński pracuje w centrali przy Nowogrodzkiej"

Źródło: Polskie Radio 24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4c6cv8

Podziel się opinią

Share
d4c6cv8
d4c6cv8
Więcej tematów