Trwa ładowanie...
d16vnpl

Julia Przyłębska w rozmowie z "Die Welt": "Polska nie ma konfliktów"

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska udzieliła wywiadu niemieckiemu dziennikowi "Die Welt". Rozmowa dotyczyła głównie zachwiania trójpodziału władzy w Polsce, o który posądzany jest nasz kraj.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Julia Przyłębska udzieliła wywiadu niemieckiemu dziennikowi "Die Welt"
Julia Przyłębska udzieliła wywiadu niemieckiemu dziennikowi "Die Welt" (PAP, Fot: PAP)
d16vnpl

- Dlaczego w Europie zaufanie do Polski tak bardzo spadło? - to pytanie otwierające wywiad z Julią Przyłębską, który ukazał się w "Die Welt". Prezes Trybunału Konstytucyjnego odpowiedziała, że "nie słyszała żadnych merytorycznych zarzutów dotyczących funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości". Kontekstem była decyzja holenderskiego sądu, który zdecydował zatrzymać ekstradycję jednego z polskich więźniów, z obawy o uczciwy przebieg procesu.

Przyłębska odpierała te zarzuty, mówiąc, że w Polsce panuje trójpodział władzy, a jeśli coś go zakłóca, to tzw. aktywizm sędziowski. Dodała, że "zgodnie z traktatami europejskimi organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich". Innymi słowy - Unii nie powinno zajmować choćby powołanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Przyłębska uważa, że "Polska nie ma z nikim konfliktu", a jeśli w Europie słychać nieprzychylne opinie na temat polskiej reformy sądownictwa, to dlatego, że "komuś zależy na tym, aby pokazać Polskę w złym świetle". Prezes TK jest także krytyczna wobec Very Jourovej. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ma wkrótce zaprezentować raport na temat praworządności w UE.

d16vnpl

Dla Przyłębskiej byłby on nawet ciekawy, gdyby nie to, że Jourova już zapowiada, że będzie on dotyczył Polski i Węgier, a co za tym idzie "sporządzony jest pod określoną tezę".

Poruszono także głośną sprawę "stref wolnych od LGBT". Przyłębska odpowiedziała, że "w swoim otoczeniu nie dostrzega dyskryminacji ze względu na orientację seksualną". Sędzia zaprzeczyła także, jakoby utrzymywała bliskie kontakty z politykami, a w szczególności z prezesem PiS. Jarosław Kaczyński zwrócił niegdyś uwagę mediów, nazywając Przyłębską "swoim odkryciem towarzyskim".

Warto wspomnieć, że Julia Przyłębska nie jest w Niemczech osobą anonimową także ze względu na swojego męża. Andrzej Przyłębski jest polskim ambasadorem w RFN od 2016 roku.

Rekonstrukcja rządu. Michał Woś ministrem "od lewactwa"? Czarzasty: "To jest kolejna gwiazda"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16vnpl

Podziel się opinią

Share
d16vnpl
d16vnpl
Więcej tematów