Trwa ładowanie...
d30kkje

Tatry. Petycja do Mateusza Morawieckiego w sprawie ratowników TOPR

W internecie ruszyła zbiórka podpisów pod petycją do premiera ws. wynagrodzeń ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Organizatorką jest Beata Sabała-Zielińska - dziennikarka i autorka książki "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć".
Share
Tatry. Pojawiła się petycja ws. zarobków ratowników TOPR
Tatry. Pojawiła się petycja ws. zarobków ratowników TOPRŹródło: PAP, Fot: Grzegorz Momot
d30kkje

- W 110-letniej historii TOPR aż 8 ratowników zginęło w trakcie akcji ratowniczych. Sami TOPR-owcy przyznają, że są bardzo często w stanie zagrożenia życia. To najwyższy czas, aby ta grupa zawodowo była godnie wynagradzana - mówiła dziennikarka w rozmowie z WP tuż po tragedii w Tatrach. Pensję, jaką co miesiąc dostają wykwalifikowani ratownicy nazwała "jałmużną".

Przypomnijmy: podczas potężnej burzy w górach na Giewoncie zginęły 4 osoby, w tym dwoje dzieci. Ratownicy górscy ruszyli od razu do akcji. Do szpitali trafiło ponad 100 osób, 5 helikopterów zostało poderwanych w powietrze.

W Zakopanem powołano od razu sztab kryzysowy - późnym wieczorem dołączył do niego premier Morawiecki. Na konferencji prasowej szef rządu zapowiedział, że jeżeli ratownicy będą potrzebowali pomocy, to takie pieniądze się znajdą.

d30kkje

Teraz Beata Sabała-Zielińska przekuwa słowa w czyny. W sieci rozpoczęła akcję "#doceńTOPR". W jej ramach internauci mogą podziękować ratownikom za okazywaną w Tatrach pomoc. Dodatkowo rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją do Prezesa Rady Ministrów.

Trzy główne postulaty skierowane do Morawieckiego to: zwiększenie wynagrodzeń dla ratowników, zwiększenie liczby etatów w TOPR (obecnie 39 etatów) oraz objęcie ratowników systemem emerytalnym pozwalającym na wcześniejsze przejście na emeryturę.

Petycję i kartki do zbierania podpisów zamieszczono na portalu tatromaniak.pl. Dostępne są TU. - Podpisy można zbierać wśród znajomych, sąsiadów lub po prostu w licznie odwiedzanych miejscach. Petycję należy odesłać na adres Beaty Sabały-Zielińskiej, podany w treści - przekazuje górski portal.

d30kkje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Politycy poproszeni o szczerość. Skończyło się na drwinach

d30kkje

Podziel się opinią

Share
d30kkje
d30kkje
Więcej tematów