Trwa ładowanie...
d3z5jsg

Strefa żółta w całej Polsce od soboty. Co to oznacza?

Od soboty cała Polska będzie objęta obostrzeniami. Większa część kraju znajdzie się w żółtej strefie, a to oznacza, że w przestrzeni publicznej m.in. w sklepach, komunikacji miejskiej, a także na ulicach będzie obowiązkowe zasłanianie nosa i ust. 32 powiaty i 6 miast będą objęte czerwoną strefą.
Share
Żółta strefa od soboty. Zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej
Żółta strefa od soboty. Zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznejŹródło: Pixabay
d3z5jsg

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia od soboty obowiązywać będą w całym kraju. W przestrzeni publicznej, czyli na ulicy, w autobusie czy sklepie będzie trzeba mieć założoną na twarzy maseczkę. Z obowiązku zwolnione będą jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim albo innym dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność.

Obostrzenie nie obejmuje np. lasów i plaż. W tych miejscach nie będzie trzeba zakładać maseczki, podobnie jak w parkach, ogrodach botanicznych czy miejscach zabytkowych, bo to obszar o podobnym charakterze.

Żółta strefa obostrzenia w lokalach gastronomicznych

Od soboty w całym kraju ograniczony zostanie także czas działania lokali gastronomicznych, będą mogły być otwarte od godz. 6.00 do 22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. W restauracjach, barach i pubach trzeba będzie zachować dystans i bezpieczną odległość - na osobę powinny przypadać co najmniej 4 mkw. W całym kraju nie będzie można tańczyć w tych miejscach.

d3z5jsg

Koronawirus zaskoczył rząd? Ekonomista ocenia przygotowania do drugiej fali

Strefa żółta i wydarzenia kulturalne

Wydarzenia kulturalne w przestrzeni zamkniętej odbywać się będą z udziałem tylko 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązywać będzie w kinach. W wydarzeniach kulturalnych odbywających się w plenerze będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż jedna osoba na 5 mkw.

d3z5jsg

Ponadto w całym kraju w zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Będą one musiały zakrywać usta i nos oraz zachować minimum 1,5 m odległości od siebie.

Strefa czerwona w 32 powiatach i 6 miastach

W strefie czerwonej od soboty będą 32 powiaty i miasta m.in. Koszalin, Suwałki, Sopot, Grudziądz, Piotrków Trybunalski i Kielce. Obowiązywać tam będzie całkowity zakaz organizacji imprez i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach będzie mogło być wypełnionych 25 proc. dostępnych miejsc.

Kolejne obostrzenia od 17 października

Od soboty 17 października wejdzie w życie dodatkowe obostrzenie dotyczące liczby osób, które mogą uczestniczyć w imprezach okolicznościowych m.in. weselach, komuniach i stypach - w żółtej strefie będzie to 75 osób, a w strefie czerwonej 50.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3z5jsg

Podziel się opinią

Share
d3z5jsg
d3z5jsg
Więcej tematów