Trwa ładowanie...
dzj294y

Strajk kobiet. Co oznaczają symbole towarzyszące protestom?

Od tygodnia w wielu miastach w Polsce trwają masowe protesty przeciwników zaostrzenia praw aborcyjnych w Polsce. Uczestnikom strajku kobiet często towarzyszy czerwona błyskawica, czarna parasolka i wieszak. Sprawdziliśmy, co oznaczają te symbole.
Share
Strajk kobiet. Co oznaczają symbole towarzyszące podczas protestów?
Strajk kobiet. Co oznaczają symbole towarzyszące podczas protestów?Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
dzj294y

Przez Polskę od tygodnia przetaczają się masowe protesty przeciwników zaostrzenia praw aborcyjnych w Polsce. Chodzi o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją.

Strajk kobiet i czerwona błyskawica

Najbardziej rozpoznawalnym znakiem Strajku Kobiet jest czerwona błyskawica. Uczestnicy protestów malują ja sobie na maseczkach, plakatach, banerach i ulicach. Autorką czerwonej błyskawicy jest graficzka Ola Jasionowska, która od od dawna współpracującą z organizacją Strajk Kobiet.

dzj294y

Symbol błyskawicy jest głęboko zakorzeniony w historii. Błyskawica była umieszczana m.in. na odznace Grup Szturmowych Szarych Szeregów. W swoim logotypie ma ją też np. Jednostka Wojskowa GROM.

Strajk kobiet. Aleksander Kwaśniewski komentuje słowa Andrzeja Dudy

Strajk kobiet. Co oznacza wieszak?

Podczas protestów w obronie praw kobiet od lat pojawiają się też wieszaki. Są one symbolem nielegalnych aborcji dokonywanych w Polsce przez kobiety, które nie mają dostępu do legalnych zabiegów przerywania ciąży. Wieszaki mają pokazywać niebezpieczeństwo i okrucieństwo tej metody nielegalnej aborcji.

dzj294y

Wieszak jest międzynarodowym symbolem osób, które walczą o prawo do aborcji. W skrócie – oznacza podziemie aborcyjne. W rękach protestujących pojawia się często druciany wieszak, który jest to najprostszym i najstraszniejszym narzędziem, wykorzystywanym w podziemiu aborcyjnym do przerwania ciąży. Najczęściej skutkiem tej metody jest nie tylko śmierć płodu, ale i samej kobiety.

Strajk kobiet i czarna parasolka

Czarna parasolka, którą zabierają ze sobą protestujący, to nawiązanie do czarnego protestu z 2016 r. W Sejmie była wtedy procedowana ustawa zaostrzająca prawo aborcyjne, a w Polsce masowo odbywały się tzw. czarne protesty.

Do historii protestów w 2016 r. przeszedł "czarny poniedziałek" w Warszawie, gdy tysiące kobiet zebrały się na placu Zamkowym z ogromną liczbą rozłożonych czarnych parasolek. Demonstracje miały wówczas miejsce również w wielu innych miastach Polski.

dzj294y

Strajk kobiet. Dlaczego to czarna parasolka?

Nie jest to do końca wiadome. Jedna z wersji odnosi się do prodemokratycznych protestów z 2014 roku w Hongkongu. Demonstranci odkryli, że parasolka chroni ich przed używanym przez policję gazem pieprzowym. Przedmiot ten szybko stał się symbolem całego ruchu.

Inna wersja odwołuje się do historii i walki polskich sufrażystek o swoje prawa w okresie powstawania II Rzeczpospolitej. Kobiety miały wówczas dobijać się parasolkami do drzwi Józefa Piłsudskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dzj294y

Podziel się opinią

Share
dzj294y
dzj294y
Więcej tematów