Znak błyskawicy. Symbol Strajku Kobiet, ale i Szarych Szeregów
Co oznacza symbol błyskawicy, który umieszczany jest na transparentach podczas Strajku Kobiet? Przeciwnicy protestów twierdzą, że to znak SS. Przypominamy jednak, że błyskawica była też znakiem harcerzy z Szarych Szeregów w czasie II wojny światowej.
Strajk Kobiet. Co oznacza znak błyskawicy?
Dlaczego znak błyskawicy jest symbolem protestów przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji? Dlaczego kobiety malują błyskawicę i noszą transparenty z nią podczas demonstracji? Skąd wziął się ten symbol?
Jego pomysłodawczynią jest Ola Jasionowska, graficzka i ilustratorka, która pracuje w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Jest także feministką. O tym, dlaczego na symbol protestów wybrała znak błyskawicy, powiedziała w programie "Newsroom" WP.
Co oznacza symbol błyskawicy w czasie Strajku Kobiet? - Uważaj, ostrzegamy. Nie zgadzamy się na odbieranie kobietom ich podstawowych praw – powiedziała Ola Jasionowska.
Symbol błyskawicy - znak SS, logo GROM-u i zespołu AC/DC
Politycy prawicowi w symbolu błyskawicy, który stał się znakiem rozpoznawczym Strajku Kobiet, dopatrują się nazistowskiego symbolu SS, który stanowiły dwie błyskawice.
Tymczasem piorun, czy - jak kto woli – błyskawica, pojawia się także w logotypie jednostki GROM, jest również kojarzony ze znanym zespołem AC/DC. Co więcej, błyskawica była symbolem Powstania Warszawskiego.
Znak błyskawicy - symbol Szarych Szeregów podczas II wojny światowej
Związek Powstańców Warszawskich opublikował na Facebooku zdjęcie odznaki Grup Szturmowych z błyskawicą w środku. Wyjaśniono też, czym zajmowały się Grupy Szturmowe w czasie II wojny światowej.
Grupy Szturmowe były częścią Szarych Szeregów. Były to drużyny harcerskie działające w czasie okupacji oraz Powstania Warszawskiego. Należeli do nich harcerze powyżej 18. roku życia, realizujący akcję "Dziś, jutro, pojutrze". Jak podaje Związek Powstańców Warszawskich, do zadań Grup Szturmowych na "Dziś" należała Wielka Dywersja, czyli wysadzanie mostów, pociągów, odbijanie więźniów (akcja pod Arsenałem), rozbijanie granicznych posterunków niemieckich (akcja Taśma) oraz wykonywanie wyroków (akcja na Kutscherę). Z kolei do zadań na "Jutro" należały szkolenia w zakresie wojskowym - "KDK" (Kurs Dowódców Kompanii), "Agrykola" (kurs podchorążych), szkolenia saperskie, motorowe, spadochronowe. Zadaniem na "Pojutrze" była zaś nauka na studiach wyższych w ramach tajnych kompletów. Miało to przygotować młodzież do odbudowy wolnej Polski.
Trwa ładowanie wpisu: facebook