Trwa ładowanie...
dja3o4l

Znak błyskawicy. Symbol Strajku Kobiet, ale i Szarych Szeregów

Co oznacza symbol błyskawicy, który umieszczany jest na transparentach podczas Strajku Kobiet? Przeciwnicy protestów twierdzą, że to znak SS. Przypominamy jednak, że błyskawica była też znakiem harcerzy z Szarych Szeregów w czasie II wojny światowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strajk Kobiet. Znak błyskawicy
Strajk Kobiet. Znak błyskawicy (PAP, Fot: PAP, Paweł Supernak)
dja3o4l

Strajk Kobiet. Co oznacza znak błyskawicy?

Dlaczego znak błyskawicy jest symbolem protestów przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji? Dlaczego kobiety malują błyskawicę i noszą transparenty z nią podczas demonstracji? Skąd wziął się ten symbol?

Jego pomysłodawczynią jest Ola Jasionowska, graficzka i ilustratorka, która pracuje w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Jest także feministką. O tym, dlaczego na symbol protestów wybrała znak błyskawicy, powiedziała w programie "Newsroom" WP.

dja3o4l

Co oznacza symbol błyskawicy w czasie Strajku Kobiet? - Uważaj, ostrzegamy. Nie zgadzamy się na odbieranie kobietom ich podstawowych praw – powiedziała Ola Jasionowska.

Symbol błyskawicy - znak SS, logo GROM-u i zespołu AC/DC

Politycy prawicowi w symbolu błyskawicy, który stał się znakiem rozpoznawczym Strajku Kobiet, dopatrują się nazistowskiego symbolu SS, który stanowiły dwie błyskawice.

Tymczasem piorun, czy - jak kto woli – błyskawica, pojawia się także w logotypie jednostki GROM, jest również kojarzony ze znanym zespołem AC/DC. Co więcej, błyskawica była symbolem Powstania Warszawskiego.

dja3o4l

Znak błyskawicy - symbol Szarych Szeregów podczas II wojny światowej

Związek Powstańców Warszawskich opublikował na Facebooku zdjęcie odznaki Grup Szturmowych z błyskawicą w środku. Wyjaśniono też, czym zajmowały się Grupy Szturmowe w czasie II wojny światowej.

Grupy Szturmowe były częścią Szarych Szeregów. Były to drużyny harcerskie działające w czasie okupacji oraz Powstania Warszawskiego. Należeli do nich harcerze powyżej 18. roku życia, realizujący akcję "Dziś, jutro, pojutrze". Jak podaje Związek Powstańców Warszawskich, do zadań Grup Szturmowych na "Dziś" należała Wielka Dywersja, czyli wysadzanie mostów, pociągów, odbijanie więźniów (akcja pod Arsenałem), rozbijanie granicznych posterunków niemieckich (akcja Taśma) oraz wykonywanie wyroków (akcja na Kutscherę). Z kolei do zadań na "Jutro" należały szkolenia w zakresie wojskowym - "KDK" (Kurs Dowódców Kompanii), "Agrykola" (kurs podchorążych), szkolenia saperskie, motorowe, spadochronowe. Zadaniem na "Pojutrze" była zaś nauka na studiach wyższych w ramach tajnych kompletów. Miało to przygotować młodzież do odbudowy wolnej Polski.

Koronawirus w Polsce. Będzie całkowity lockdown? Szef KPRM Michał Dworczyk: nie można wykluczyć żadnych scenariuszy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dja3o4l

Podziel się opinią

Share
dja3o4l
dja3o4l
Więcej tematów