Sondaż CBOS: PO traci poparcie, jednak wciąż jest daleko przed PiS
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lutym, zwyciężyłaby w nich PO zdobywając 38 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowałoby się PiS z 28 proc., a ostatnie miejsce na podium zajęłoby PSL z wynikiem 11 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Mimo zwycięstwa, poparcie dla Platformy spadło o 2 pkt. proc. od stycznia.
Na czele rankingu poparcia dla partii politycznych niezmiennie sytuuje się PO, na którą chce głosować 38 proc. zdeklarowanych wyborców. Poparcie dla rządzącej partii maleje (od stycznia spadło o 2, zaś od grudnia o 5 punktów proc.), nadal jednak zachowuje ona wyraźną przewagę nad swoim głównym konkurentem na scenie politycznej.
Zamiar poparcia PiS (ewentualnie startujących z listy PiS kandydatów Polski Razem Jarosława Gowina lub Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry)
w wyborach do sejmu deklaruje 28% potencjalnych wyborców. Odsetek zwolenników PiS utrzymuje się od listopada (a więc od wybuchu tzw. "afery madryckiej") na dość zbliżonym poziomie.
Trzecie miejsce w rankingu zajmuje PSL, któremu w ciągu ostatniego miesiąca przybyło zwolenników: na partię Janusza Piechocińskiego chce dziś głosować 11 proc. zdeklarowanych wyborców (o 4 punkty proc. więcej niż miesiąc temu).
Nieco wyższe niż styczniu jest także poparcie dla SLD (wzrost z 6 do 8 proc.), jednak notowania tej partii nie odbiegają znacząco od uzyskiwanych przez nią w ubiegłym roku.
Na poziomie 4 proc. ustabilizowało się w ostatnich miesiącach poparcie dla Kongresu Nowej Prawicy. Po okresie wyjątkowo niekorzystnych notowań w ostatnich miesiącach, poparcie dla Ruchu Palikota wzrosło do 3 proc. Tylko nielicznych zwolenników mają Polska Partia Pracy - Sierpień’80 (1 proc.) oraz Prawica Rzeczypospolitej (1 proc.).
Udział w wyborach parlamentarnych zapowiada dziś 56 proc. dorosłych Polaków.
Jak zaznacza CBOS, na rozkład preferencji wyborczych w lutym mógł mieć wpływ początek rywalizacji o głosy w wyborach prezydenckich. Centrum zauważa, że wyniki lutowego badania okazały się korzystne przede wszystkim dla PSL, dla którego poparcie znacząco się zwiększyło. Trudno powiedzieć, czy i w jakim stopniu do poprawy notowań tej partii mogło przyczynić się wysunięcie kandydatury Adama Jarubasa na urząd Prezydenta RP. Niewątpliwie partia ta, osiągając dobry wynik w wyborach samorządowych, zyskała na atrakcyjności - ostatnio do jej klubu parlamentarnego przeszedł John Godson, a wcześniej byli członkowie Twojego Ruchu.
Nie widać natomiast - jak na razie - "efektu Dudy". Konwencja prezydencka kandydata PiS i dobre oceny jego wystąpienia nie przełożyły się dotychczas na wzrost notowań tego ugrupowania. Być może, ocenom PiS zaszkodził niezrozumiały - jak się wydaje - dla szerszej opinii publicznej sprzeciw wobec przyjęcia przez sejm Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej - podkreśla CBOS.
Badanie przeprowadzono w dniach 5–11 lutego 2015 roku na liczącej 1003 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Także w sondażu TNS Polska dla "Wiadomości" TVP wygrywa Platforma Obywatelska. Tam jednak oddanie głosu na partię rządzącą zadeklarowało 34 proc. badanych. Drugie miejsce także zajęło PiS, na które wraz z Solidarną Polską i Polską Razem chce głosować o 2 punkty procentowe mniej respondentów. Próg wyborczy według sondażu TNS Polska przekroczyłyby jeszcze tylko dwie partie: PSL (9 proc.) i SLD (7 proc.).