Trwa ładowanie...
12-02-2015 16:12

Sondaż CBOS: PO traci poparcie, jednak wciąż jest daleko przed PiS

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lutym, zwyciężyłaby w nich PO zdobywając 38 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowałoby się PiS z 28 proc., a ostatnie miejsce na podium zajęłoby PSL z wynikiem 11 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Mimo zwycięstwa, poparcie dla Platformy spadło o 2 pkt. proc. od stycznia.

Sondaż CBOS: PO traci poparcie, jednak wciąż jest daleko przed PiSŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3qxgbu
d3qxgbu

Na czele rankingu poparcia dla partii politycznych niezmiennie sytuuje się PO, na którą chce głosować 38 proc. zdeklarowanych wyborców. Poparcie dla rządzącej partii maleje (od stycznia spadło o 2, zaś od grudnia o 5 punktów proc.), nadal jednak zachowuje ona wyraźną przewagę nad swoim głównym konkurentem na scenie politycznej.

Zamiar poparcia PiS (ewentualnie startujących z listy PiS kandydatów Polski Razem Jarosława Gowina lub Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry)
w wyborach do sejmu deklaruje 28% potencjalnych wyborców. Odsetek zwolenników PiS utrzymuje się od listopada (a więc od wybuchu tzw. "afery madryckiej") na dość zbliżonym poziomie.

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje PSL, któremu w ciągu ostatniego miesiąca przybyło zwolenników: na partię Janusza Piechocińskiego chce dziś głosować 11 proc. zdeklarowanych wyborców (o 4 punkty proc. więcej niż miesiąc temu).

Nieco wyższe niż styczniu jest także poparcie dla SLD (wzrost z 6 do 8 proc.), jednak notowania tej partii nie odbiegają znacząco od uzyskiwanych przez nią w ubiegłym roku.

d3qxgbu

Na poziomie 4 proc. ustabilizowało się w ostatnich miesiącach poparcie dla Kongresu Nowej Prawicy. Po okresie wyjątkowo niekorzystnych notowań w ostatnich miesiącach, poparcie dla Ruchu Palikota wzrosło do 3 proc. Tylko nielicznych zwolenników mają Polska Partia Pracy - Sierpień’80 (1 proc.) oraz Prawica Rzeczypospolitej (1 proc.).

Udział w wyborach parlamentarnych zapowiada dziś 56 proc. dorosłych Polaków.

Jak zaznacza CBOS, na rozkład preferencji wyborczych w lutym mógł mieć wpływ początek rywalizacji o głosy w wyborach prezydenckich. Centrum zauważa, że wyniki lutowego badania okazały się korzystne przede wszystkim dla PSL, dla którego poparcie znacząco się zwiększyło. Trudno powiedzieć, czy i w jakim stopniu do poprawy notowań tej partii mogło przyczynić się wysunięcie kandydatury Adama Jarubasa na urząd Prezydenta RP. Niewątpliwie partia ta, osiągając dobry wynik w wyborach samorządowych, zyskała na atrakcyjności - ostatnio do jej klubu parlamentarnego przeszedł John Godson, a wcześniej byli członkowie Twojego Ruchu.

Nie widać natomiast - jak na razie - "efektu Dudy". Konwencja prezydencka kandydata PiS i dobre oceny jego wystąpienia nie przełożyły się dotychczas na wzrost notowań tego ugrupowania. Być może, ocenom PiS zaszkodził niezrozumiały - jak się wydaje - dla szerszej opinii publicznej sprzeciw wobec przyjęcia przez sejm Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej - podkreśla CBOS.

d3qxgbu

Badanie przeprowadzono w dniach 5–11 lutego 2015 roku na liczącej 1003 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Także w sondażu TNS Polska dla "Wiadomości" TVP wygrywa Platforma Obywatelska. Tam jednak oddanie głosu na partię rządzącą zadeklarowało 34 proc. badanych. Drugie miejsce także zajęło PiS, na które wraz z Solidarną Polską i Polską Razem chce głosować o 2 punkty procentowe mniej respondentów. Próg wyborczy według sondażu TNS Polska przekroczyłyby jeszcze tylko dwie partie: PSL (9 proc.) i SLD (7 proc.).

d3qxgbu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qxgbu
Więcej tematów