Trwa ładowanie...

Sensacyjne znalezisko na Mazowszu. Ma około 80 tys. lat

Do niezwykłego odkrycia doszło na polu w Iłży w województwie mazowieckim. Archeolodzy natrafili tam na ślady obecności neandertalczyka.

Sensacyjne znalezisko na Mazowszu. Ma około 80 tys. lat, P.PLAILLY/E.DAYNES/Science Photo Library/East NewsSensacyjne znalezisko na Mazowszu. Ma około 80 tys. lat, P.PLAILLY/E.DAYNES/Science Photo Library/East NewsŹródło: East News
duti3wu
duti3wu

W skład znaleziska wchodzą pradziejowe narzędzia krzemienne (dwa noże) i ślady po ich obróbce (kilkadziesiąt odłupków). Archeolodzy odkryli je na polu kukurydzy podczas badań powierzchniowych.

Jak przekonują badacze, miejsce to było wartościowe dla neandertalczyków, bo zaledwie kilkaset metrów od miejsca znalezienia zabytków znajduje się wychodnia krzemienia czekoladowego - surowca, z którego wykonano znalezione narzędzia. Naukowcy dodają, że doskonale nadawał się on do wykonywania dobrych jakościowo narzędzi.

Dr Katarzyna Pyżewicz z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przekonuje, że choć znalezione noże mogą nie być imponujące dla odbiorców, odkrycie to jest bardzo ważne dla samych archeologów.

Prowadzący w TVP Info żartował z teściowej Donalda Tuska. "Ona rządzi PO"

- To jedno z najbardziej na północ wysuniętych na terenie naszego kraju stanowisk, gdzie odkryto ślady po obecności neandertalczyków. Drugie znajduje się w odległym o kilkadziesiąt kilometrów Zwoleniu - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

duti3wu

Region pod lupą

Pole, na którym dokonano odkrycia, już wcześniej było obserwowane przez archeologów. Kilkadziesiąt lat temu w Iłży przeprowadzono wstępne badania, ale nigdy ich nie opublikowano. Badacze wskazywali jednak, że dokonano wówczas prawdopodobnie ciekawych odkryć związanych z wczesną historią człowieka.

Dr Pyżewicz zadeklarowała, że naukowcy chcą zweryfikować te dane. Jak stwierdziła, tegoroczne prace skłaniają ją do rozpoczęcia w tym miejscu wykopalisk, zapewne już jesienią. Wyraziła nadzieję, że uda się zlokalizować pradziejowe obozowisko.

muzeum
Fot: Łukasz Babula, Muzeum Regionalne w Iłży
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duti3wu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duti3wu
Więcej tematów