Trwa ładowanie...

Sensacyjne znalezisko na Mazowszu. Ma około 80 tys. lat

Do niezwykłego odkrycia doszło na polu w Iłży w województwie mazowieckim. Archeolodzy natrafili tam na ślady obecności neandertalczyka.

Share
Sensacyjne znalezisko na Mazowszu. Ma około 80 tys. lat, P.PLAILLY/E.DAYNES/Science Photo Library/East News
Sensacyjne znalezisko na Mazowszu. Ma około 80 tys. lat, P.PLAILLY/E.DAYNES/Science Photo Library/East NewsŹródło: East News
d4er0gj

W skład znaleziska wchodzą pradziejowe narzędzia krzemienne (dwa noże) i ślady po ich obróbce (kilkadziesiąt odłupków). Archeolodzy odkryli je na polu kukurydzy podczas badań powierzchniowych.

Jak przekonują badacze, miejsce to było wartościowe dla neandertalczyków, bo zaledwie kilkaset metrów od miejsca znalezienia zabytków znajduje się wychodnia krzemienia czekoladowego - surowca, z którego wykonano znalezione narzędzia. Naukowcy dodają, że doskonale nadawał się on do wykonywania dobrych jakościowo narzędzi.

Dr Katarzyna Pyżewicz z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przekonuje, że choć znalezione noże mogą nie być imponujące dla odbiorców, odkrycie to jest bardzo ważne dla samych archeologów.

Prowadzący w TVP Info żartował z teściowej Donalda Tuska. "Ona rządzi PO"

- To jedno z najbardziej na północ wysuniętych na terenie naszego kraju stanowisk, gdzie odkryto ślady po obecności neandertalczyków. Drugie znajduje się w odległym o kilkadziesiąt kilometrów Zwoleniu - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

d4er0gj

Region pod lupą

Pole, na którym dokonano odkrycia, już wcześniej było obserwowane przez archeologów. Kilkadziesiąt lat temu w Iłży przeprowadzono wstępne badania, ale nigdy ich nie opublikowano. Badacze wskazywali jednak, że dokonano wówczas prawdopodobnie ciekawych odkryć związanych z wczesną historią człowieka.

Dr Pyżewicz zadeklarowała, że naukowcy chcą zweryfikować te dane. Jak stwierdziła, tegoroczne prace skłaniają ją do rozpoczęcia w tym miejscu wykopalisk, zapewne już jesienią. Wyraziła nadzieję, że uda się zlokalizować pradziejowe obozowisko.

muzeum
Fot: Łukasz Babula, Muzeum Regionalne w Iłży
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4er0gj

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4er0gj
d4er0gj
Więcej tematów