Szczepienia przeciw COVID-19. Dobra wiadomość dla ozdrowieńców
Chorowałeś na COVID-19, a potem przyjąłeś szczepionkę firmy Pfizer lub Moderna? Jesteś bardziej odporny na wersję Delta koronawirusa niż ci, którzy nie chorowali - twierdzą naukowcy.
Pojawianie się wciąż nowych wariantów koronawirusa budzi niepokój naukowców. Obawiają się oni, że mogą one osłabiać naturalną odporność organizmu po przebyciu COVID-19 lub ochronę, jaką daje szczepienie.
Badacze z Universite de Paris, Universite Paris-Est Créteil, Institut Pasteur w Paryżu i kilku innych instytucji naukowych postanowili przyjrzeć się odpowiedzi immunologicznej organizmu osób, którym podano jedną ze szczepionek mRNA na nowy wariant Delta. Sprawdzili przy tym, czy ma w tej kwestii znaczenie, czy dana osoba przeszła wcześniej zakażenie koronawirusem, czy też nie.
Oprócz obecnych w surowicy immunoglobulin, kolejną "warstwę" ochrony immunologicznej stanowi generowanie komórek pamięci B (MBC) przeciwko SARS-CoV-2. Tak zwane komórki pamięci, inaczej limfocyty pamięci (ang. Memory B cell, MBC) to limfocyty B powstające w czasie pierwszego (pierwotnego) zakażenia patogenem.
Ozdrowieńcy po szczepieniu są odporniejsi?
Po przebytym zakażeniu komórki pamięci pozostają w organizmie, gotowe do przekształcenia w komórki plazmatyczne, mogące wytworzyć w krótkim czasie duże ilości przeciwciał, jeśli w organizmie ponownie pojawi się ten sam rodzaj bakterii lub wirusa. Komórki pamięci mogą przetrwać dekady, co pozwala im reagować na wielokrotną ekspozycję na ten sam czynnik chorobotwórczy.
Jak wykazały nowe badania, szczepienie nasila aktywność komórek MBC u pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19. Takie MBC zachowują swoją różnorodność i wytwarzają silne przeciwciała neutralizujące różne warianty koronawirusa SARS-CoV-2, w tym wariant Delta.
A co z osobami, które przed szczepieniem nie chorowały na COVID-19? Okazuje się, że ich przeciwciała mają słabszą moc neutralizacji koronawirusa. Jednak ich komórki pamięci (MBC) dojrzewają, co pozwala im reagować na różne warianty wirusa.
O badaniu naukowców informuje pismo naukowe "Immunity" we wczesnej, nieredagowanej wersji artykułu.